Jelenleg a Vidi a Honvédot egy ponttal megelőzve a tizedik helyen áll, az utolsó fordulóban mindkét csapat idegenben játszik, ám hatalmas különbség, hogy a Vidi a már kiesett Vasashoz, a Honvéd viszont a jelenleg negyedik, a bronzéremért még versenyben lévő Puskás Akadémiához látogat. Nehéz elképzelni, hogy a kispestiek visszaelőznének. A tizedik és a tizenegyedik helyezést ég és föld választja el egymástól, nagyobb a különbség közöttük, mint a negyedik és a tizedik között.
A Fehérvár és a Honvéd sorsa valahol mégis közös. Néhány év alatt mindkét csapat a csúcsról zuhant a mélybe, miközben a működésük feltételei javultak.
A Honvéd legutóbb – fennállása során tizennegyedszer – 2017-ben volt bajnok, általános meglepetésre. Sem a klub anyagi helyzete, sem a csapat játékoskerete nem predesztinálta akkor a kispestieket az aranyérem megszerzésére. George F. Hemingway munkája ennek dacára beérett. Ne feledjük, a klub korábbi elnöke, egyben tulajdonosa fedezte fel Marco Rossit, s adott másodszor is lehetőséget az egyszer már menesztett olasz mesternek.
Hemingway kilógott a magyar tulajdonosi körből. Nem vezetői tévedhetetlenséggel megáldott – megvert… – sportszakemberként igazgatta a klubot, hanem üzletemberként, s ami a legfontosabb, a saját vagyonát befektetve, kockára téve. Ennek megfelelően azt is pontosan tudta, mikor kell kiszállni a buliból. A csúcson, avagy tisztességes haszonnal.
A magyar klubok akkoriban még kelendőbbek voltak, mint manapság, így hát akadt is vevő, Hemingway 2019 áprilisában jelentette be, hogy eredményre vezettek a régóta zajló tárgyalások, s eladta a Honvédot. Az új tulajdonosok érthetően nagy önbizalommal láttak munkához. A klub már az előző évben birtokba vette az új edzőközpontot, 2021-ben aztán átadták a felújított Bozsik-stadiont. Pénz, infrastruktúra, hagyomány – minden adott volt az előrelépéshez.
Az új tulajdonosok a saját nevelésű fiatalok beépítése mellett javuló eredményeket és anyagi stabilitást ígértek. Egyik ígéretüket sem tartották be. A Honvéd évről évre kötéltáncot vívott a bennmaradásért, edzők garmadája adta egymásnak a kilincset, a saját nevelésű játékosok (nem csak a fiatalok) egyre inkább kiszorultak, s a klub anyagi helyzete is megrendült, nem véletlen, hogy a vezetőség összetétele is megváltozott időközben, mintha ma már inkább menekülne a vállalkozásból, aki tud és megteheti.
„Ahhoz, hogy a futballban valaki sikeres legyen, két dolog kell: szaktudás és pénz. Itt az első teljesen hiányzik. […] Ha az ember sok pénzt áldoz be, de nem jól, annak sok értelme nincs. […] Hibás szakmai döntések sorozata vezette ide a Honvédot, de szerencséje sem volt a klubnak. Ennyi rossz embert alkalmazni ilyen sokáig szinte művészet” – Hemingway a rá valló keresetlen őszinteséggel jellemzi a Honvéd közelmúltját. A csapat korábbi legendás játékosai is kifejtették keserű véleményüket, csak azok hallgatnak, akiknek el kellene vinniük a balhét.
A Debrecen sikerkorszakát lezárva éveken át a Videoton, aztán Vidi, újabban Mol Fehérvár volt a magyar labdarúgás kirakatcsapata. A klub megkülönböztetett bánásmódot élvezett, olyat, amilyenről hosszú éveken át a ma már egyfelől zsinórban ötödször bajnok, másfelől idehaza immár piacvezető Ferencváros is csak álmodozott. Igaz, senki sem mondhatta, hogy a Vidi érdemtelenül dúskál a javakban. Háromszor (2011, 2014, 2018) is megnyerte a magyar bajnokságot és kétszer is (2012, 2018) feljutott a második számú európai klubsorozat, az Európa-liga főtáblájára. A Chelsea-vel 2018-ban játszott 2-2-es döntetlen máig emlékezetes bravúr, egyben viszonyítási pont.
„Minden idők valószínűleg legtöbb pénzéből, minden idők egyik leggyengébb csapata a mostani sajnos. Tankönyvet lehet majd írni arról, hogyan lehet négy-öt év alatt, egy Chelsea ellen jól játszó csapatot a kiesés közvetlen széléig zülleszteni. […] Az alapvető okok persze elég egyszerűek. A megfejtés: gazdátlanság, hozzá nem értés, valamint az elkötelezettség teljes hiánya” – Cser-Palkovics András e szavakkal szedte le a keresztvizet a Vidiről két hete, a Mezőkövesd elleni 1-1-es döntetlen után.