Jogos a címbéli kérdés, nem? Tán mindig is ugyanennyi volt belőlük? Csak nem vettük észre? Vagy „régen minden jobb volt”?
Kétségtelen, hogy az internet és pláne a közösségi média térhódításával nemcsak „összeszűkült” a világ, de többet is látunk belőle. Korábban a hagyományos sajtó szűrőjén át kaptuk csak az információkat, így azt gondolnánk, hogy esetleg emiatt nem láttuk a politikusok botlásait. Titokban maradhatott, ha hülyeséget mondtak, nem kerültek nyilvánosságra a botrányaik. Ám ez nem így van.
Richard Nixont lemondatták a Watergate-ügy után. Valéry Giscard d’Estaing részben ajándék gyémántok miatt bukta el az 1981-es újraválasztását (Francois Mitterrand-nal szemben). Bill Clinton szexbotrányainak ugyan nem lett ekkora következményük, de nyilvánosságra kerültek.
Mert a sajtó valaha valóban a dolgát tette: ellenőrizte a hatalmat. Ha egy politikai vezető – vélt vagy valós – hibát követett el, arra nagyon rászálltak. Mára azonban ez megváltozott. Persze van, akit most is éjjel-nappal nyomás alá helyeznek: nagyjából mindenkit, aki nem a – médiát is a kezében tartó – globalista elitet szolgálja. Orbán, Trump, Bolsonaro, Salvini, de még Nicholas Sarkozy is kapott hideget-meleget.
Vannak azonban kedvencek. Érinthetetlen lieblingek. Akiket nem bántanak. Sőt dicshimnuszokat énekelnek róluk. A szovjet idők propagandája a fasorban sincs, úgy nyalta körbe a nyugati sajtó megválasztásakor (és azóta is) Justin Trudeau kanadai liberális miniszterelnököt. Vagy a hasonlóan ultrabalos Jacinda Ardernt Új-Zélandon. No meg a finn Sanna Marint. De nagy kedvenc Emmanuel Macron is. (Egy darabig Luiz Inácio Lula da Silva brazil elnököt is ünnepelték, miután legyőzte Bolsonarót, de amikor nem állt be az oroszellenes koalícióba, hirtelen kegyvesztett lett.) Aztán ott van Joe Biden. Napnál is világosabb demenciájáról nem beszél a mainstream sajtó. Sőt nyilvánvaló botlásait, nevetséges mondatait épp ők magyarázzák ki.
Szó nincs arról, hogy régen a sajtó ne mutatta volna be a politikusok árnyoldalát. Épp ma nem mutatja be azokét, akikkel egy követ fújnak. Ezért aztán azok a választók, akik kizárólag a mainstream médiát, a globalista elit által finanszírozott és működtetett sajtóorgánumokat követik, olyan agymosást kapnak, hogy bármilyen hülyére képesek leszavazni, majd pedig ünnepelni őt. És ezekből a hülyékből ma tényleg rengeteg van.
Fontos azonban külön kezelni a hazai és a nemzetközi hülyéket. Ugyanis más-más sztori van mögöttük.