„Átvesszük a hatalmat azon a nyomorult Magyarországon! Mi több, mi leszünk a hatalom!” – mondja felajzva Kun Béla Szamuely Tibornak A halál népbiztosa című filmünk jelenetében, miután Oroszországot megkaparintották a bolsevikok, és Vlagyimir Iljics Lenin 1918-ban személyesen látta el feladatokkal a katonai fogolytáborból szabadult magyar elvtársakat. A Trianon katasztrófájához jócskán hozzájáruló végkifejletet, a vörösterror, a „patkánylázadás” okozta nemzeti tragédiát jól ismerjük.
Az egy évszázada Budapestre küldött Kun Béla és a Varsóba visszaejtőernyőztetett Donald Tusk motivációi és céljai között nem sok különbség fedezhető fel. A hazaszerető lengyelek éppen most tanulják meg a leckét arról, hova vezet, ha csak egy pillanatra is feladják éberségüket, engednek a külső befolyásnak, s – ami főleg a fiatal választókkal fordult elő – bedőlnek a neobolsevik beetetésnek.
Igencsak tanulságos, hogy miként juthattak hatalomra a hazaárulók Lengyelországban. Az elmúlt években azt láthattuk, hogy a lengyel szuverenista politika elfáradt, és – főleg az orosz–ukrán háború nyomása alatt – a nemzeti oldal összezavarodott. Önvédelmi képességük lecsökkent, még a nemzeti médiahálózat kiépítéséről is megfeledkeztek, ellenben ölbe tett kézzel nézték végig, amint a sajtó nagy része a globális világboldogítók kezébe, mi több, konkrétan Soros György alapjainak hálójába kerül.
A PiS-kormány tagjainak letartóztatását, a rendszerváltó lengyel közmédia karhatalmi megszállását, elhallgattatását és – a szinte hihetetlen fejlemények sorában legfrissebben – a legfőbb ügyész elzavarását látva kapkodva próbálja rendezni sorait az ellenzékbe szorult nemzeti oldal. Úgy tűnik, washingtoni–brüsszeli oltalmazókkal felvértezve bármit meg lehet tenni, egyelőre következmények nélkül. S mivel jogállami megoldásról, demokratikus ellensúlyról már nem is beszélhetünk, törvényes út híján félő, hogy a feszültség tovább nő a győztesek és vesztesek között. Isten óvja Lengyelországot egy polgárháborútól!
A lengyel nemzeti oldal szomorú helyzete a 2002-es hazai állapotokra emlékeztet, amikor a derült égből lecsapó választási vereség után a padlóról próbálta felkaparni magát a magyar jobboldal. Ez volt a budavári Dísz téren életre hívott polgári körök korszaka. Emlékezzünk csak Orbán Viktor felhívására: „A haza soha nem lehet ellenzékben. Százszámra alakuljanak polgári körök és társaságok! […] Erőnk csak akkor valódi erő, ha képesek vagyunk megteremteni és megszervezni a polgári Magyarország nyilvánosságát.”