idezojelek

Orbán igazságai a Weltwoche fórumán

Trump győzelmével biztosan lesz békekötés, Európa meg a kispadról nézi majd.

Botos Katalin avatarja
Botos Katalin
Cikk kép: undefined
Fotó: Europress/AFP/Eva Manhart

A híreket most Trump győzelme uralja. De néhány nappal korábban volt egy beszélgetés a Weltwoche szervezésében, Gerhard Schröder volt német kancellár és Orbán Viktor részvételével. Ezt meghallgattam. Számomra azért volt különösen fontos, mert a magyar miniszterelnök olyan értékeire mutatott rá, amit ma a kormányzás esetleges hibái, de főleg a média által tüzelt ingerült közvélemény miatt a magyar társadalom egy része nem értékel eléggé.

Ki kell mondani, Orbán Viktort valóban nagy formátumú politikusnak mutatta ez a beszéde, még ha bárki kritikával viszo­nyul is a magyar vezetéshez. 

Le kell azonban szögezni, hogy semmi nem csökkenti azokat a komoly értékeket, amelyeket beszéde mutatott. Amit nemzetközi kitekintése jelent. Mert mit is mondott ki? Pontosabban: mit szűrhetünk le a két politikus beszélgetéséből?

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

1. Európában keresztény nemzetek ölik egymást, s közben beengedjük a muszlim világot. Itt külön érdemes felfigyelni arra, hogy fontos történelmi meglátása volt a demográfiai beszakadások felemlítése. Ezen azt érthetjük, hogy hiányok jelentkeznek az európai nemzetek testén, korfáján a múltbeli háborúk miatt. Ezek következtében hiányzik jelentős utód generáció az egyes társadalmakban. Ami értelemszerűen behúzza Európába a migránsokat. Nemcsak e miatt jelentkezik a probléma, de benne van az emberanyagban, a férfiakban és egyéb áldozatok miatt bekövetkezett veszteség. Láttam Ukrajna korfáját. Láttam a többi nemzetét is. Világosan kirajzolódik az emberhiány az egyes generációkban, kohorszokban.

2. Ukrajna nem tudja megnyerni a háborút. Még Európa támogatásával sem. Hacsak nem küld oda NATO-katonákat. De ezt ki akarja? Melyik ország lakossága? És ki kockáztatna egy NATO–orosz konfliktust?! Atomháborút?! Amerikának és a leen­dő elnöknek, aki eséllyel szállhatna bele – bár az aztán valóban atomháború-kockázat lenne –, már elege van Ukrajna támogatásából. Ukrajna már sok mindent megszerzett, amire törekedett. Persze a háborús héjáknak és a hadiipari vállalatoknak érdekük a szállítás. Erre azonban Orbán bölcsen nem utalt. Mint ahogy arra sem, hogy eleve már eddig is az USA-érdekek mozgatták a szálakat (Boris Johnson is 2022-ben angolszász testvéreit képviselte, amikor megakadályozott egy békemegállapodást).

3. Amerikának nem fáj különösebben Nyugat-Európa meg­gyengülése; sőt, bizonyos mértékig érdeke is. 

Mindig is az volt. Pedig már régóta nem Európa az USA kihívója, hanem Kína. Kínával a fejlett országok csak együttesen tudnának versenyben maradni. Úgy hogy nem éppen célszerű az amerikai politika támogatása az oroszokat sújtó szankciókkal. Mert ez inkább csak Amerikának kedvez. Az amerikai energiahordozókat vásároljuk, és az a dollárrendszeren keresztül az értékesítéseket is akadályozza.

4. Úgy tűnik, Európa ideológiai alapon leszakadva az orosz energiáról négyszeres gázár és kétszeres villamosenergia-ár mellett mindenképpen versenyképtelen lesz, már ma is az. Ez Európa halálos ítélete. Az ideológiai alapon megfogalmazott szankciók többet ártanak Európának, mint Oroszországnak, amely termelését más országok felé elég jól értékesíti.

5. Oroszország csak egyben akarja tartani a hazáját, biztonságban. Nem valószínű, hogy további agressziókra készülne Euró­pa ellen. Hiszen még Ukrajnát se tudta elfoglalni. Saját biztonsági szempontjai azonban mindent megelőznek. Nem reális azonban arra gondolni, hogy atomháborút kockáztat a NATO európai országainak megtámadásával.

6. De az biztos, hogy más a belső vezérelve, mint a nyugati típusú liberalizmus. Hozzátehetnénk, hogy az USA az eddigi történelem során a latin-amerikai országokkal jól meg tudta érteni magát, még ha diktatúrák voltak is hatalmon az egyes államokban. Amerika, amely az erő nyelvén szokott tárgyalni, meg fogja értetni magát az oroszokkal. Akik viszont – ahogy Orbán fogalmazott –, meg kifejezetten csak ezen a nyelven értenek. Trump győzelmével biztosan lesz megállapodás, Európa meg a kispadról nézi majd. S mit ad Isten, Trump nyert.

A szerző közgazdász, professor emerita

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Szentesi Zöldi László avatarja
Szentesi Zöldi László

Donald Trump a reményt hozta el

Gajdics Ottó avatarja
Gajdics Ottó

Hogy nem szakad Dobrevre az ég?!

Fricz Tamás avatarja
Fricz Tamás

Az amerikai mélyállam felszámolása

Ambrus-Jobbágyi Zsófia avatarja
Ambrus-Jobbágyi Zsófia

Donald Trump piros színbe öltöztette az Egyesült Államokat

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.