idezojelek

Szó sincs görögtűzről!

Súlyos tévedés azt állítani, hogy csődhelyzetben lenne Magyarország.

Szajlai Csaba avatarja
Szajlai Csaba
Cikk kép: undefined

Pestiesen szólva „nagyot ment” a KSH korábbi elnökének, Mellár Tamásnak az a nyilatkozata, miszerint görög mintára jöhet a hazai csődhelyzet. A közgazdász, aki jelenleg a Párbeszéd Magyarországért országgyűlési képviselője, arra alapozta kijelentését, hogy az Európai Bizottság értékelhetetlennek minősítette a 2025-ös magyar költségvetést. Tegyük hozzá: a nemzeti hatáskörben készülő büdzsé elfogadásába, de még a szerkezetébe sem szólhat bele az Európai Unió.

A történetiség kedvéért jegyezzük meg,

 a Pénzügyminisztérium erre a negatív „sztorira” úgy reagált, hogy minden valóságalapot nélkülöz az az állítás, miszerint az Európai Bizottság visszaadta Magyarország 2025-ös pénzügyi terveit. A szaktárca szerint a valóság ezzel szemben az, hogy Magyarország november 4-én, az Európai Bizottsággal előre egyeztetett időpontban adta le középtávú fiskális tervét. 

A bizottságnak hat hete van a dokumentum értékelésére, amelynek során folyamatosak az egyeztetések a bizottság és a Pénzügyminisztérium szakértői között. „Vannak olyan közgazdászok, akik csak riogatnak és rosszat akarnak, és nem a növekedést akarják beindítani, hanem lebeszélni az embereket arról, hogy vállalkozzanak vagy fogyasszanak” – ezt mondta Mellár Tamás szavaira a Világgazdaság kérdésére Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter.

Miután az állítás súlyos, miszerint csődhelyzetben lenne Magyarország, érdemes körbejárni a kérdést. Kezdjük a lényeggel: 

a magyar gazdaság fundamentumai messze vannak attól, hogy az államcsőd esélye egyáltalán szóba is jöhetne. Az adósságállományunk ugyan viszonylag magas, de szó sincs arról, hogy a kormány ne tudná azt visszafizetni. Köszönhetően annak, hogy a magyar államadósság döntő része nem devizaalapú, közgazdász nyelven szólva: forintban denominált.


De beszéljenek a számok! A baloldali-liberális kormányok idején nagyon magas volt az államadósság devizaaránya, mely valóban sérülékennyé tette a magyar gazdaságot a külső sokkokkal szemben, és szerepet játszott a 2008-as pénzügyi és gazdasági válság súlyos hatásaiban is. Emlékezzünk csak! 2002–2010 között történelmi viszonylatban is ritka, 25 százalékos emelkedés történt az adósságrátában, ami azt jelenti: a magyar állam csak eladósodás árán tudta ellátni alapvető feladatait. Átlagosan minden évben több mint három százalékkal nőtt a magyar állam adósságrátája. Mindez egy olyan nagyon kedvező világgazdasági felívelő szakaszban történt, amely egyébként jelentősen megkönnyítette volna az adósság csökkentését. Ráadásul az adósságon belül mintegy ötvenszázalékos volt a devizahányad, amely megnövelte az úgynevezett külső finanszírozás kockázatát.

 Az Orbán-kormány következetes volt azon a téren, hogy ne külföldiek finanszírozzák az adósságot, így a magyar lakosság kezébe „játszotta át” az adósságállományt a nagyrészt hazai befektetőknek kibocsátott, forintalapú állampapírok kínálatának bővítésével és a devizaarány alacsonyan tartásával. Ennek köszönhetően az államadósság – elsősorban külföldiek kezében lévő – devizaaránya ötven százalékról húsz százalék alá csökkent a 2010-es évek végére, 

és a devizaadósság 2020 folyamán tizenöt százalék körüli szinten érte el a mélypontot. Jelenleg mintegy huszonöt százalékos lehet a devizatartozása az államnak, de még ez sem az a szint, ami aggodalomra adhatna okot.

Egyébként érdemes felidézni, hogy 

2008-ban ténylegesen államcsőd szélére sodródott Magyarország, ezért kellett a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Unió segítségét kérni. A globális pénzügyi válság hatásaként, pontosabban annak első löketére a magyar állampapírpiac összeomlott, és az államadósság finanszírozása is akadozott. 

A húszmilliárd eurós nemzetközi hitelkeretnek persze ára is volt: megszüntették a családi adókedvezményt és az otthonteremtési kedvezményeket, a kedvező lakáshiteleket, a hatszázmilliárdos pénzkivonás következtében az összeomlás szélére került a betegellátás, iskolabezárások következtek (hozzávetőlegesen háromezer iskola zárt be), amelyek főként a kistelepüléseket és a falvakat érintették, bérelvonás és elbocsátási hullám volt a pedagógusok között, egy havi nyugdíjat elvontak és a nyugdíjak reálértékét drasztikus csökkentették, továbbá háromszorosára emelték a gázárakat, megduplázták az élelmiszeráfát. Majd jött 2009 februárjában a gazdaságélénkítő csomag. Ez többek között a következő elemekből tevődött össze: a személyi jövedelemadó alsó kulcsa 18 százalékról 19 százalékra emelkedett, általános háromszázalékos áfaemelés és öt-, majd hétszázalékos jövedékiadó-növekedés történt, az öregségi nyugdíjkorhatárt 65 évre emelték.
Kísért a múlt? Aligha! Magyarország ugyanis nincs csődhelyzetben. 

Görögországot összehasonlítani Magyarországgal olyan, mint almát a körtével, és mindez már csak azért sem állja meg a helyét, mert éppen most javította a magyar kilátásokat a Fitch Ratings hitelminősítő intézet. 

Pesties hasonlattal élve: a petárda nemhogy nem durran, de még szikrázni sem akar.

A szerző a Világgazdaság vezető elemzője

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Huth Gergely avatarja
Huth Gergely

Rendszerszintű korrupció nincs is

Novák Miklós avatarja
Novák Miklós

Keleti Ágnes és Tarantino elmaradt találkozása

Szőcs László avatarja
Szőcs László

Nácikártya cinkelt lapokkal

Sitkei Levente avatarja
Sitkei Levente

Elon Musk, a világ legszabadabb embere

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.