– Nagyon örülök, hogy itt lehetek az önök csodálatos városában! – mondta egykor Madeleine Albright országa egyik ellensége, Észak-Korea fővárosában, ahol előtte még nem járt amerikai külügyminiszter. Ezt nem kell szó szerint érteni. Albright emlékirataiból tudjuk, hogy egyáltalán nem érezte magát fantasztikusan Phenjanban. A lényeg, hogy a diplomaták próbálnak az elején jó benyomást tenni a másik félre, abban a reményben, hogy ezt majd a munkakapcsolat érdemi részében kamatoztatni tudják. Mármost ahhoz képest, hogy hazánk nem ellensége, hanem NATO-szövetségese az Egyesült Államoknak, Joe Biden leendő budapesti nagykövete nemhogy nem udvariaskodott, hanem ajtóstul rontott a házba.
Szenátusi meghallgatásán David Pressman olyan becsmérlően nyilatkozott a magyarországi közállapotokról – szerinte például „eufemizmus”, hogy hanyatlóban van nálunk a demokrácia –, hogy nem világos, mit értett azon: a kétoldalú kapcsolatokat akarja majd szorosabbra fonni Budapesten. Annak ugyanis nem ez a módja. Ráadásul a szavai mindössze pár héttel azután hangzottak el, hogy az Orbán-kormányt harmadszor is újraválasztották a magyarok – így nemcsak a kormányt, hanem a választók többségét is sikerült megsértenie ennek a politikai kinevezettnek.
Az ilyesmit azért a magyarnál kevésbé önérzetes népek is rosszul szokták tűrni. Nyilatkozatokban, internetes kommentekben Pressman kapott már hideget-meleget a szavaiért, John Fonte, a lapunknak nyilatkozó konzervatív amerikai politológus szerint például a leendő nagykövet inkább a hazai baloldallal és a mögötte felsorakozó „civil szervezetekkel” ápolja majd a jó viszonyt, semmint az Orbán-kormánnyal. A kommentek között a finomabbak közé tartoznak, amelyek azt feszegetik, kell-e őt egyáltalán fogadni, illetve hogyan lehet kiutasítani. Itt nem tartunk, az esztergomi MCC Feszt egy szombati pódiumbeszélgetésén Szijjártó Péter azt mondta, tisztelettel várják az amerikai elnök küldöttét. Ugyanakkor azok, akik látták is erről beszélni a külügyminisztert, azt is észrevehették, ezután viszont szokatlanul indulatosan utasította vissza a barátságtalan antrét. Ő sem azért küld más országokba diplomáciai képviseletvezetőket, hogy eligazítsák a helyieket. Az ilyen presszionálást mindenütt kikérik maguknak az emberek – mi is.