Kiengedték az előállított diákokat

Kiengedték azt a három diákot, akit szerda este állított elő a rendőrség gyülekezési joggal való visszaélés szabálysértésének elkövetése miatt.

MNO
2012. 12. 20. 5:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Három diákot vittek a IV. kerületi rendőrkapitányságra a gyülekezési jog megsértése miatt. A tüntetők Szalay utcához vonultak a Lánchídról, mivel azt hitték az V. kerületi kapitányságra vitték társaikat, és kijelentették, addig várakoznak, amíg ki nem engedik őket. Ennek ellenére elkezdtek hazaszállingózni az emberek. A rendőrség végül csütörtökre virradóra elengedte mind a három, a diáktüntetéssel kapcsolatban előállított diákot a IV. kerületi rendőrkapitányságról az MTI helyszínen tartózkodó munkatársa szerint. A BRFK a Police.hu honlapon közzétett tájékoztatása szerint a szabálysértési hatóság gyülekezési joggal visszaélés szabálysértésének elkövetése miatt figyelmeztetésben részesítette az előállítottakat.

Az egyik szervező korábban hangosbemondón közölte, „békés kiszabadításra” készülnek. Majd azt is bejelentették, hogy a Humán Platform nevű jogvédő szervezet érkezésére, segítségére várnak, de ők este tíz óráig nem jelentek meg.

A kapitánysághoz érkezett Vadai Ágnes, a Demokratikus Koalíció tagja, független országgyűlési képviselő, aki felmutatta parlamenti igazolványát és bement az épületbe. A helyszínre érkezett Török Zsolt, az MSZP szóvivője is, akit a tüntetők távozásra kértek fel, majd azt skandálták: „Függetlenek vagyunk”.

A IV. kerületbe vitték őket

Vadai Ágnes a rendőrség tájékoztatása alapján azt mondta a szerdai demonstráció szervezőinek, hogy három fiatalt állítottak elő. A Gyurcsány-párt politikusa tudta meg az V. kerületi kapitányságon, hogy a demonstráció moderátorait nem az V., hanem a IV. kerületi rendőrkapitányságra vitték.

A Lánchidat is elfoglalták, vagyis fórumoztak

Tüntető diákok szerda este a Lánchidat is elfoglalták, ahol hallgatói fórumot tartottak – számolt be az MNO helyszíni tudósítója, aki elmondta azt is, hogy gyakorlatilag megállították a forgalmat, a 105-ös buszon ki akarták feszíteni az ajtót az utasok. Az mno.hu az eset kapcsán megkereste a rendőrséget, de arra a kérdésre, hogy mit kívánnak tenni a hídfoglalás ügyében, a BRFK sajtóügyeletese azt közölte, ők „hídfoglalásról” nem tudnak, csupán arról, hogy hallgatói fórumot tartanak a Lánchídon.

Rózsaszórás

A Lánchídra két irányból, a Batthyány térről és a Kossuth tér felől érkeztek fel azok a hallgatók, akik a Magyar Tudományos Akadémia előtt tartott tüntetésük után a Margit hídhoz vonultak és rózsákat és rózsaszirmokat szórtak a Dunába.

Az MTA előtt megrendezett Télirózsás diákforradalom elnevezésű rendezvényen fiatalok tartottak rövid beszédeket, ezekben többnyire a hallgatói szerződés ellen emelték fel a szavukat, politikai rigmusokat skandáltak, és Hoffmann Rózsa, valamint a kormány távozását követelték. Szerintük a kormány felsőoktatási elképzelései kiszámíthatatlanok és tartalmuk naponta változik. A diákok továbbra is elfogadhatatlannak tartják a hallgatói szerződés bevezetését, mert álláspontjuk szerint nem a fiatalak „röghöz kötésére”, hanem kiszámítható és valódi munkahelyteremtésre lenne szükség.


Szerdán Nagy Dávid kezdte

Szerda délelőtt a Parlamentnél tartott egyszemélyes ülősztrájkot Nagy Dávid. Balog Zoltán szakminiszter a déli kormányszóvivői tájékoztatón elhangzottakkal érkezett a térre az ott ülő HÖOK-elnökhöz. Nagy ugyan elindult az Emmi felé Baloggal, ahová tárgyalni hívta őt a miniszter, ám a diákok érdekvédője az ajtóban meggondolta magát, és mégsem ült le egyeztetni. A kormányszóvivői tájékoztatón Giró-Szász András a kabinet ülése után azt jelentette be, hogy legalább 55 ezer hallgató ingyen kezdheti meg felsőfokú tanulmányait 2013-ban és hogy jövőre 24 milliárd forinttal többet kap a felsőoktatás.

Hétfőn az Emberi Erőforrások Minisztériuma Szalay utcai épülete előtt tartott tüntetésről több ezer gimnazista és egyetemista vonult a Magyar Rádió épülete elé, ahol az esti hírösszefoglalóban beolvasták a követeléseiket. Az Emmi előtt tartott megmozduláson Ábrahám Máté, a Diákellenállás a Felsőoktatásért nevű középiskolás szervezet vezetője arra kérte a résztvevőket, hogy országszerte iskolájuk előtt néma csendben sorakozzanak fel az oktatás tervezett átalakítása ellen tiltakozva. Szerdán több középiskola is csatlakozott ehhez a felhíváshoz.

 


Csak tudatos állampolgárok

Az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség helyesnek tartotta és tartja most is, hogy a diákok elmondták, milyen felsőoktatásban kívánnak részt venni. A szervezet üdvözli, hogy a kormány meghallgatta a fiatalokat, döntésének meghozatalakor figyelembe vette szempontjaikat. A jövő Magyarországát csak tudatos állampolgárok tehetik igazán sikeressé – írták. Véleményük szerint a most meghozott döntés a keretszámok eltörléséről és a legalább 55 ezer államilag finanszírozott helyről bizonyítja, hogy a kormány elkötelezett a tandíjmentes, mindenkinek lehetőséget nyújtó, minőségi felsőoktatás mellett.

A felsőoktatás átalakítása – Mi történt eddig?

A kormány december 6-án határozott a felsőoktatás átalakításáról, melynek keretében kamattámogatású diákhitel segítségével tették volna elérhetővé a továbbtanulást mindenki számára. Ezt követően országszerte tiltakozó megmozdulások kezdődtek, Budapesten például egy alkalommal megbénították a Petőfi híd forgalmát, máskor petíciót vittek az oktatási államtitkársághoz, és december 17-én este a Magyar Rádióban is beolvastatták követeléseiket a hallgatók. Ez idő alatt a kormányzat többször is egyeztetést kezdeményezett a HÖOK-kal, a hallgatói képviselet azonban sorra visszautasította a próbálkozásokat. Orbán Viktor december 15-i, diákokkal folytatott megbeszélése után bejelentette: eltörlik a keretszámokat, erről aztán december 16-án este döntött is az Országgyűlés. Mint Rogán Antal és Balog Zoltán is fogalmazott: megértették a diákok követelését. Az emberi erőforrások minisztere a december 18-i, megszakadt egyeztetést követően kijelentette: nem lesz tandíj, sem keretszámrendszer, a hallgatói szerződésről pedig tárgyalást ígért.

A felsőoktatás átalakításával kapcsolatos események kronológiáját ide kattintva olvashatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.