A felsőoktatás átalakítása – Mi történt eddig?

Hídfoglalás, ülősztrájkok, petíciók, követelések beolvastatása a Magyar Rádióban – csak néhány jellemző elem a diákok tiltakozó megmozdulásaiból. A felsőoktatás átalakításával kapcsolatos események rövid összefoglalója.

MNO
2012. 12. 18. 19:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismert, a december 5-ei kormányülésen határoztak a felsőoktatás átalakításáról, melynek keretében kamattámogatású diákhitel segítségével tették volna elérhetővé a továbbtanulást mindenki számára. A kabinet így kívánta hatékonyabbá tenni a felsőfokú képzést oly módon, hogy az eddig nemritkán kontroll nélkül áramló adóforintok koncentráltan azokra a szakokra jussanak, amelyekre a magyar gazdaság motorjának működéséhez szükség van, ne pedig olyanokra, ahonnan munkaerő-piaci szempontból értéktelen diplomák tulajdonosai kerülnek ki.

Ezután a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) népszavazást kezdeményezett és december 12-ére demonstrációt hirdetett, a Magyar Rektori Konferencia (MRK) pedig azt tudatta: elutasítja az egyeztetés nélkül hozott intézkedéseket. December 10-én a szegedi egyetemisták elfoglalták a Csongrád Megyei Kormányhivatal földszintjét, és Budapesten is tiltakozó megmozdulás zajlott az esti órákban. Az ELTE lágymányosi épületéből indulva a tiltakozó hallgatók lezárták a Petőfi hidat, majd a Kossuth térre vonultak.

Orbán levele

Orbán Viktor miniszterelnök december 11-én levelet írt Nagy Dávidnak, a HÖOK elnökének, melyben szorgalmazta az egyeztetést a diákokkal. Az emberi erőforrások minisztere december 11-re megbeszélésre hívta a HÖOK elnökségét a minisztériumba, ezt azonban a képviselet elutasította. Hoffmann Rózsa oktatásért felelős államtitkár december 11-én este közölte: nem áll szándékában lemondani. Ugyanezen a napon a Miskolci Egyetemen és Pécsett is tiltakoztak a hallgatók az átalakítási tervek ellen. Rogán Antal a Hír TV-ben hangsúlyozta: a Diákhitel 2 segítségével a hallgatók „tulajdonképpen kamatmentesen saját jövőjükbe fektetnek be”.

Balog többször próbálkozott

December 12-én reggel tiltakozó nyílt levelet adtak át a Heves Megyei Kormányhivatal képviselőinek az egri Eszterházy Károly Főiskola diákjai. A HÖOK pedig választmányi ülésén Országos Felsőoktatási Egyeztetési Fórum életre hívásáról döntött. Budapesten is újra demonstráltak a hallgatók. A kormányszóvivő eközben azt közölte: a felsőoktatási koncepció ellen tiltakozó szakmai szervezetek és egyes hallgatói önkormányzati szereplők azért ellenérdekeltek az átalakításban, mert az új elképzelések alapján csökken a hatáskörük. Balog Zoltán december 12-én este tudatta: a kormány még nem döntött a felsőoktatási keretszámokról. Balog december 13-ára újabb egyeztetésre hívta a HÖOK elnökségét, melyet a képviselet elutasított, december 18-át javasolva új időpontnak.

December 13-án tovább folytatódtak a tiltakozó megmozdulások több gimnáziumban. Ugyanezen a napon délután a középiskolások petícióval érkeztek az oktatási államtitkárság elé, és kijelentették, hogy a korábban bejelentett december 17-ei tüntetésen is ott lesznek. A HÖOK december 14-én tudatta: levélben fordul a kormány tagjaihoz és az országgyűlési képviselőkhöz a keretszámokkal kapcsolatban.

A HÖOK elnöke a Magyar Nemzetnek adott interjúban azt nyilatkozta: negyvenötezer államilag támogatott férőhelyet tartana elfogadhatónak. Nagy Dávid szerint nem igaz, hogy a hallgatók fele menet közben lemorzsolódik. Balog Zoltán december 15-én újból egyeztetésre hívta a HÖOK  elnökségét. Orbán Viktor kormányfő pedig diákokkal konzultált a felsőoktatás helyzetéről, mely után bejelentette: eltörlik a keretszámokat. Közben a középiskolások ismét tüntettek Budapesten.

Meghallották a diákok kérését

Megszűnik a keretszámrendszer, és összevonják a már meglévő felsőoktatási támogatási formákat – jelentette be december 16-án a kormányszóvivői tájékoztató vendégeként Balog Zoltán. „Meghallottuk a diákok azon kérését is, hogy nem szeretnék adóssággal kezdeni az életüket” – jelentette ki a miniszter. Az emberierőforrás-miniszter kijelentette: „semmifajta tandíj bevezetésére a kormány nem hajlandó, nem készül, és nem is látja azt szükségesnek”. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a felsőoktatási képzés sokba kerül, az állam célja ezért, hogy a tandíj nélkül, állami támogatással megszerzett diplomájukat a diákok itthon kamatoztassák. Balog szerette volna előre hozni (december 16-ára) az egyeztetést a HÖOK-kal, de a javaslatot a képviselet elutasította. A diákok tiltakozó megmozdulásai így sem értek véget. December 16-án több mint ezren vonultak a Parlament elé, végül a demonstráció résztvevői beolvasták hatpontos követelésüket a Magyar Rádióban.

Eltörlik a keretszámokat

Az Országgyűlés már december 16-án döntött a keretszámok eltörléséről az alapképzésben, a mesterképzésben viszont részben megmarad a létszámszabályozás. Mint Rogán Antal az idei utolsó parlamenti ülésnapon bejelentette, megértették a diákok követelését, és mostantól két kérést támasztanak csak a felsőoktatásba igyekvők felé: hogy fejezzék is be megkezdett tanulmányaikat, illetve hogy vállaljanak itthon munkát diplomaszerzés után.

Balog Zoltán kedden, a HÖOK-kal folytatott, megszakadt egyeztetést követően kijelentette: nem lesz tandíj, sem keretszámrendszer, a hallgatói szerződésről pedig tárgyalást ígért. Mint mondta, a kormány meghallotta a diákok hangját, megértette, hogy azokkal a hitelkonstrukciókkal, amelyeket ajánlanak nekik tanulmányaik finanszírozására, nem kívánnak élni, és félnek attól, hogy eladósítsák jövőjüket. A miniszter úgy fogalmazott: az a benyomása, hogy a hallgatók még nem hallják ezt a hangot, és vannak olyan külső tényezők, amelyek segítik őket abban, hogy ne is hallják, és megpróbálnak ebbe a párbeszédbe „beleállni”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.