Jókai Mór életre kelt: különleges magyar fejlesztéssel támasztották fel a kétszáz éve született író hőseit

Jókai Mór nemcsak a múlt egyik legnagyobb mesemondója volt, hanem a tudományos fejlődés lelkes követője is. Most, kétszáz évvel Jókai Mór születése után a JókAI Lab kelti életre műveit modern eszközökkel. Az innovatív kezdeményezésről videóban mesélt az ötletgazda, Nyírő András.

2025. 02. 20. 14:08
Fotó: Nemzeti Innovációs Ügynökség
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jókait mindig is érdekelték a tudományos újdonságok, és ezeket írásaiban is gyakran bemutatta: a jövő század regénye című művében például egy olyan világot tár elénk, ahol központi szerepe van a repülésnek, illetve az aerodromon nevű repülőgépnek. De emellett foglalkozott például geológiával, csillagászattal, és érdekelték az orvostudományban, az anyagtudományban és az elektromosságban rejlő innovációk is.

Így fest a mesterséges intelligencia szerint Brazovics Atanaz az Aranyemberből, Jókai Mór egyik legismertebb regényéből. Fotó: Nemzeti Innovációs Ügynökség

Jókai Mór és a tudományos újdonságok

Így nem meglepő, hogy az innovatív szellemiségű alkotó életművét most egy innovatív, XXI. századi megoldással teszi még befogadhatóbbá a Petőfi Média szárnyai alatt született JókAI Lab

A különleges mesterséges intelligencia alapú weboldal, amelyet a kétszáz éve született írófejedelem alkotásain keresztül tanítottak meg magyarul, látványos képeket generál Jókai művei nyomán, a regények főhőseinek gondolatait meséli el, de akár levelet is ír a szerző stílusában. 

A Jókai-univerzumot izgalmas keretek közé helyező kezdeményezésről a Nemzeti Innovációs Ügynökség készített videót az ötletgazdával, Nyírő András történész, internetfejlesztővel, amelyet cikkünk végén lehet megtekinteni.

Pontosan tudjuk, hogyan nézett ki Jókai Mór, de a JókAI Lab által generált korabeli fotó is közel jár a valósághoz. Fotó: Nemzeti Innovációs Ügynökség

A Jók.AI Lab egy tudományos kísérlet: az oldalon találkozhatunk például a nagy regényíró karaktereinek képeivel, de a program még arra a bonyolult kérdésre is izgalmas választ ad, hogy jó ember-e Timár Mihály. A projekt mégis jóval túlmutat Jókai Móron: a Labor nagyszabású kísérlet arra, hogy a hatalmas magyar kulturális tudásanyag mindenki számára elérhető és kutatható legyen.

Kiemelt anyagaink a Jókai bicentenárium alkalmából:

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.