Az öt legjobb Mickey Rourke-film – A pankrátor + videó

Megrendítő erejű dráma, Rourke lenyűgöző alakításával.

2025. 03. 07. 20:00
Fotó: Mafab.hu
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Mickey Rourke filmjeit bemutató minisorozatunkban az ötödik helyet a Sárkány éve (Year of the Dragon) című krimi szerezte meg. A negyedik helyezett alkotás egy kultikus mozi lett, a Sin City – A bűn városa, a bronzérmes a kevésbé ismert Az esőcsináló (The Rainmaker) című dráma lett. Az előkelő ezüstérmet pedig egy igazi klasszikus, a 80-as évek egyik slágerfilmje, a 9 és 1/2 hétszerezte meg. Ezen a héten már győztest hirdetünk. Mickey Rourke karrierjének talán legnagyobb alakítása, A pankrátor (The Wrestler) című film léphetett fel a képzeletbeli dobogónk legfelső fokára.

1. A pankrátor (2008)

A filmet Darren Aronofsky rendezte. Az amerikai filmrendező, forgatókönyvíró és producer merész és vizuálisan egyedi filmjeiről ismert. Munkái gyakran foglalkoznak az emberi lélek mélységeivel, az őrület határán mozgó karakterekkel és az önpusztítás témájával. 

Pályafutása 1998-ban indult a Pi című pszichológiai thrillerrrel, de az igazi áttörést a Rekviem egy álomért (2000) hozta meg, amely a drogfüggőség pusztító hatását mutatta be döbbenetes vizuális stílussal. Később olyan filmeket rendezett, mint a Forrás (2006), az Oscar-díjas Fekete hattyú (2010). A Pankrátorban Aronofsky dokumentarista stílusú, kézikamerás megközelítéssel dolgozott, amely hitelesen mutatja be a pankráció világát és a főszereplő küzdelmeit. 

Fotó: Mafab.hu

A mozi betekintést nyújt a pankrátorok kemény életébe, sérüléseikbe, a szórakoztatóipar peremén való küzdelmükbe. A pankrátor számos díjat és jelölést kapott, különösen Mickey Rourke lenyűgöző alakítása miatt. A film 2008-ban elnyerte a Velencei Filmfesztivál Arany Oroszlán-díját, ami a legjobb filmnek járó elismerés. Rourke teljesítményét Golden Globe-díjjal és BAFTA-díjjal jutalmazták a legjobb férfi főszereplő kategóriában. A film két Oscar-jelölést is kapott: Mickey Rourke a legjobb férfi főszereplő, míg Marisa Tomei a legjobb női mellékszereplő díjért versenyzett, bár végül egyikük sem nyert. A kritikusok és a szakma egyaránt méltatta az alkotás nyers realizmusát és érzelmi mélységét.

A történet

A főszereplő, Randy "Kos" Robinson, egy kiöregedett profi pankrátor, aki a ’80-as években nagy sztár volt, de mára lecsúszott, és kisebb független pankrációs rendezvényeken lép fel alacsony gázsiért.  Randy képtelen bármiféle emberi kapcsolat fenntartására, a lányával is már régen eltávolodtak egymástól, csak a pankráció nyújtotta eksztázis és a rajongók szeretete tartja életben. 

Mafab.hu

Egy szívroham azonban kiüti őt a ringből és addig megszokott életéből. Újra felveszi a kapcsolatot lányával, sőt egy szintén új életet kezdő táncosnő személyében még a szerelem is rátalál. A karakter Mickey Rourke zseniális alakításának köszönhetően rendkívül hiteles és megrázó figura lett.

Szereplők

Mickey Rourke (Randy "Kos" Robinson): Egy kiégett, de szenvedélyes pankrátor, akinek életét teljesen felemésztette a sport. Rourke alakítása hiteles és megrázó: egy férfi, aki már csak a ringben érzi magát igazán élőnek, miközben a külvilágban minden széthullik körülötte. Fizikailag és érzelmileg is átérezhetővé teszi karakterének fájdalmát, amitől a film különösen erőteljes lesz.

Marisa Tomei (Cassidy / Pam): Egy egzotikus táncosnő, aki hasonló helyzetben van, mint Randy: egy olyan szakmában dolgozik, ahol az öregedés kegyetlenül kiszorítja. Karaktere egyszerre erős és sebezhető, és bár érzelmileg kötődik Randyhez, mégsem biztos abban, hogy a férfi mellett van a helye. Tomei érzékeny és természetes alakítása miatt a karaktere több puszta szerelmi szálnál – ő is a túlélésért küzd egy világban, amely lassan magára hagyja.

Fotó: Mafab.hu

Evan Rachel Wood (Stephanie Robinson): Randy elidegenedett lánya, aki hosszú évek haragját cipeli magában apja miatt. Bár Randy megpróbálja helyrehozni a kapcsolatukat, Stephanie nehezen engedi közel magához. Wood finoman ábrázolja a csalódottságot és a sebezhetőséget, amelyből kiderül, hogy a múltbeli hibákat néha már nem lehet helyrehozni.

Ernest Miller (The Ayatollah): Randy egykori pankrációs riválisa, aki évekkel később újra kihívja őt egy nagy visszavágóra. Bár kívülről tipikus pankrátor-szereplőnek tűnik, karaktere azt is megmutatja, hogy a pankráció világa nem csupán erőszakról szól, hanem a show és a közönség kiszolgálásáról is.

Randy és Mickey Rourke párhuzama

Mickey Rourke maga is hasonló utat járt be, mint a karaktere: egykor nagy hollywoodi sztár volt, majd lecsúszott, és a '90-es években bokszolóként próbált visszatérni, de súlyos sérüléseket szenvedett. A film egyfajta metaforája is Rourke saját életének, és ezért az alakítása különösen hiteles és érzelmileg erőteljes. 

Fotó: Mafab.hu

A film egyik legikonikusabb pillanata a "Sweet Child O' Mine" című Guns N’ Roses szám, amely Randy bevonulózenéje volt a fénykorában – ezzel is érzékeltetve, hogy a múltba ragadt, és nem tud továbblépni.

Érdekességek

Randy szerepét eredetileg Nicolas Cage-nek szánták, de Aronofsky végül Rourke-ra bízta, mert hitelesebbnek érezte a szerepre. Mickey Rourke valóban edzett pankrátorokkal, és rengeteg sérülést szerzett a forgatáson. A szerep kedvéért Tomei is sokat tett, például alaposan tanulmányozta a sztriptíz világát, és saját maga végzett el sok táncos mozdulatot. A WWE meghívta Mickey Rourke-ot a WrestleMania 25-re, hogy pankrációs meccsen vegyen részt.

Fotó: Mafab.hu

 Végül csak egy promóciós szereplést vállalt, de a film hatására komoly ajánlatokat kapott pankrációs szervezetektől. Randy bevonulózenéje a Guns N’ Roses - "Sweet Child O' Mine" volt, amit eredetileg nem akartak engedélyezni, de Mickey Rourke személyesen beszélt Axl Rose-zal, aki végül hozzájárult a használathoz – ráadásul ingyen.

Összegzés

Darren Aronofsky filmje egy nyers és szívbemarkoló dráma az öregedésről, a bukásról és az utolsó esélyről. Mickey Rourke élete alakítását nyújtja Randy Robinson szerepében, egy kiöregedett pankrátor bőrébe bújva, aki mindent megtesz, hogy visszakapaszkodjon egykori dicsőségéhez. 

A film hiteles bepillantást enged a pankráció kegyetlen világába, miközben egy univerzális emberi történetet mesél el az identitáskeresésről, az elszalasztott lehetőségekről és az élet nagy döntéseiről. Akik szeretik az érzelmileg mély, realisztikus filmeket, amelyek a karakterek belső vívódására építenek, A pankrátor kihagyhatatlan élmény!

Idővonal: A Pankrátor című filmet 2008-bean mutatták be, abban az évben , amikor Ciprus és Málta saját valutaként bevezette az eurót, amit így már a közösség tizenöt tagállamában használnak. Megszűnt a Magyar Köztársaság Határőrsége, mert integrálódott a Magyar Köztársaság Rendőrsége kötelékébe. Az Ice Prince görög teherszállító hajó – húszfős legénységgel és több mint ötezer tonna fűrészáruval a fedélzetén – elsüllyedt Nagy-Britannia délnyugati partjainál, Devon közelében. A NASA Messenger nevű műholdja a Merkúrhoz az első utazását tette meg a három közül. A Budapesti Katonai Ügyészség vádat emelt hatrendbeli szolgálati visszaélés vétsége miatt Gergényi Péter nyugállományú rendőr vezérőrnagy ellen. II. Erzsébet brit királynő megnyitotta a londoni Heathrow repülőtér ötödik terminálját és a pécsi székesegyházban ünnepélyes külsőségek között újratemették Janus Pannonius 17 évvel korábban megtalált földi maradványait. (Wikipédia)

A jövő héten tovább folytatjuk utazásunkat a filmek csodálatos világában.

Borítókép:  Randy "Kos" Robinson a ringben (Fotó: Mafab.hu)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.