Immár tanulmányozzák a brüsszeli szakértők azt a hét elején elküldött magyar válaszlevelet, amelyet a jogállamisági eljárás keretében fogalmazott meg a kormány az Európai Bizottságnak. Az uniós testületnek szeptember végéig kell kialakítania a véleményét. Ha nem zárják le az eljárást az EU fővárosában, az elméletileg már pénzügyi szankciókra vonatkozó javaslatot is tartalmazni fog. Leegyszerűsítve: miközben tehát Brüsszelben vizsgálják, hogy jogállam-e Magyarország, addig az is a tétje a két fél közötti csatának, hogy hazánk megkapja-e a hozzávetőleg kétezermilliárd forintos, vissza nem térítendő helyreállítási alap pénzét, az ehhez köthető kedvezményes kamatozású hitelt, valamint a hétéves költségvetés keretében érkező, további 7600 milliárd forintnyi uniós forrást.
Miután nagy a bizonytalanság a témában, nézzük, mi is a helyzet az uniós pénzekkel!
A nyári leállás miatt „bezártak” az európai uniós szervek, így az Európai Bizottság is, ezért reálisan csak szeptemberben lehet előrelépés az ügyben. Vagyis a fentiekben említett kormányzati válaszlevélre egy hónap múlva születhet reakció. Állóháborúról szó sincs, miként azt a kormány kritikusai tényként igyekeznek beállítani. Ugyanis a magyar kormány a közelmúltban tett egy négypontos kompromisszumot segítő egyoldalú gesztust, amely pozitív jel a holtpontról történő elmozduláshoz. A kulcs a jogállamisági megítélésen van, láthatóan ebből vezeti le az EU, főleg az Európai Parlament az úgynevezett magyar befogadási képességet, vagyis a korrupciómentességet.
Szeptember végén aligha lehet arra számítani, hogy pont kerül az ügy végére, tekintettel arra, hogy a lengyelek esetében október végi dátumot jelöltek meg Brüsszelben. Sokkal inkább késő őszi megállapodásra lehet számítani. Eközben nehezíti a helyzetet, hogy bírósági szakaszba lépett két olyan jogsértési eljárás is (gyermekvédelmi törvény, Klubrádió), melyet az Európai Bizottság és az Európai Parlament is eltúlzottan, de kiemelten figyel.
Anyagiakban kifejezve hatalmas a tétje a jelenleg zajló tárgyalásoknak. A helyreállítási alappal kapcsolatban jelent ez komoly kockázatot. Amennyiben ugyanis 2022. december 31-ig az Európai Unió tanácsa és az uniós pénzügyminiszterek nem hagyják jóvá a magyar terveket, valamint nem készülnek el a végleges szerződések, akkor a pénz döntő részét hazánk elveszítheti. Tudniillik ez a forrás a koronavírus okozta gazdasági sokk utáni gyorssegélynek számít.