Három csörgés után válasz: – Halló, tessék! – nem üdvözöl egyből, gyanítom, a korral jár, csak néhány szám van elmentve a telefonjában. Bemutatkozom, aztán rátérek a hívás céljára.
– Szervusz, Árpi! Otthon vagy? Úgy értem, Gyergyóban.
– Igen, itt vagyok. Miért?
– Este indulunk, holnap megyünk a hetedik meccsre. Előtte találkozhatnánk?
– Persze, hívjatok, ha itt vagytok.
Régimódi beszélgetés a jelenben. Egy újságíró és egy sikeres sportember között. Régen, amikor még egymásra utaltan éltünk a nagy sportvilágban, így volt normális; ma már az újságíró nyűg, sőt gyakran szükséges rossz. A sportolókat fárasztja az interjú, a nyilatkozat, inkább posztolnak és építik magukat a saját érdeküknek megfelelően. (Sőt újabban egyre gyakrabban építkeznek is, pedig azt a magyar nyelv szabályai szerint csak építési területen lehet.)
Kercsó Árpád, mert róla van szó, szerencsére még régi vágású ember. Amikor úgy alakult, hogy hetedik mérkőzés dönt a Gyergyói HK és az FTC között a jégkorong Erste-liga fináléjában, s úgy döntöttünk, ott a helyünk, az első gondolatom az volt, vele mindenképpen találkozni kell. S biztos voltam benne, ha ott, ha otthon van, akkor számíthatunk rá.
Így is történt. Másfél hete, pénteken, a sorsdöntő meccs napján délelőtt várt ránk Gyergyószentmiklóson, rászánta a fél napját, kijött velünk a szülőfalujába, Gyergyócsomafalvára, s a szabadtéri, fapalánkos jégpályánál felelevenítette a gyerekkorát, edzői pályafutása kezdeteit. Hogy eleinte nekik az volt a hoki, hogy fűzfaággal ütötték, terelgették az utcán a fagyott lócitromot, hogy az első korcsolya, amit tízévesen kapott, törte a lábát, de nem merte visszaadni, mert attól félt, nem jut másik, hogy ifjú testnevelőként novemberben és márciusban hajnali ötkor vezényelt edzést, mert akkor még fagyott volt a természetes jég, mégsem hiányzott soha senki. Hőskor, hősies idők a hetvenes évek Romániájában, amely akkor a jégkorongban a világelithez tartozott, a román válogatott 1976-ban hetedik, 1980-ban pedig nyolcadik volt a téli olimpián.
Abban a közegben, a Ceausescu-korszakban csinált csodát egy magyar edző egy kis faluban.
Gyergyócsomafalva – itt született a szobrász Köllő Miklós és a szobrászként még híresebb Borsos Miklós családja is innen származik – a serdülőkorosztályban megnyerte a román bajnokságot, majd néhány év múlva tizennégy játékost adott a román ifjúsági válogatottba.