idezojelek

Egy darab a paradicsomból

Ha megpróbálnánk számba venni azokat a kulturális értékeket és eredményeket, amelyeket a magyarság elért az elmúlt évszázadokban, akkor minden bizonnyal kudarcot vallanánk. Nincs olyan lajstromkönyv, Excel-táblázat, amelybe beleférne mindaz, amit ez a különös nyelvű magányos nép alkotott, teremtett, kinevelt a Kárpát-medencei kertjében.

Tóth Gábor avatarja
Tóth Gábor
Cikk kép: undefined

Törvényszerű-e a műveltségbeli sokszínűség? A válasz nem tudható, de annyi egészen bizonyos, hogy eleinknek visszatérő jelleggel kellett szembesülniük azzal a keserűséggel, hogy gyakorta mindent elölről kellett kezdeni.

A pusztítás minden korban kijárt azoknak, akik vállalták a magyar sors kihívásait.

Az örökös veszteségélmény és újraalkotási vágy arra kényszerítette eleinket, hogy ne csak előre-, hanem a hátrafelé és tekintsenek, hogy igyekeznek megőrizni, megalkotni valamit mindabból, ami egykoron megvolt és elveszett.

A régi Magyarország – legyen az a középkori vagy éppen a dualista állam – paradicsom volt.

A paradicsom rendeltetése viszont éppen az, hogy kérlelhetetlenül elveszik. 

Csak ideig-óráig tarthatjuk a szépet és a jót kezeinkben. Az elbukás törvényszerű.

A magyar nép jól ismeri ezt a máshoz nem fogható veszteségélményt, a pusztítást, amely a történelemben mindig akkor következett be, amikor odalett az egység, és az idegenmajmolás oda vezetett, hogy az ország gazdasági és a hadiereje megrogyott.

A humanizmus rozmaringillatú virágait az oszmán janicsárok taposták el, ahogy a boldog békeidők kávéillatú kultúrnemzetét hideg szuronyok kilyuggatva lökték a lövészárkok pöcegödrébe.

A XX. század közepére pedig egy felégetett üszökmezőn, a haza romjain kivéreztette, szögesdróttal hátrakötött kézzel kellett újjáépíteni mindent. Miközben szolgálatkész dögészek lökték a fosztogatók kezébe az újkori Magyarország évszázadainak megmaradt termését.

Az idegenlelkű elvtársak inkább új embert akartak létrehozni. 

Új szocialista embert, új kultúrával, akinek elég az üzemi kantin, a lakótelep és a Szabad Nép-félóra. 

Olyan irányított világot építettek, amelyben megfulladt a kultúra lényegi eleme: a szabadság. Az a szabadság, amely ennek a népnek a legfőbb identitáshordozója. Hunyadi, Balassi, Petőfi nemcsak alkottak, hanem harcoltak is. Vérükkel védték mindazt, amit megteremtettek. Nem maguknak: értünk, utódoknak.
 

A magyar kultúra napja nemcsak arra jó, hogy számot vessünk tudásunk, műveltségünk jelenlegi állapotáról hanem arra is, hogy felismerjük annak a felelősségét, hogy minden pillanatban harcolni kell a kultúra megmaradásáért. Azokért az értékekért, amelyeket közösségi konszenzus teremtett és tartott fent. 

Ma is vannak veszélyek, amelyek az élet minden területén egyszerre igyekeznek mássá, egyszínűvé, globalistává tenni.

A nehézségek ellenére az elveszteget évtizedek után ismét új virágok nőnek a Pannóniában. Korszerű intézményhálózat segíti a kultúra kibontakozását és fennmaradását. 

Arra is lehetőség adódik, hogy törlesszünk valamit régi adósságainkból: újraépíthessünk valamicskét az eltékozolt örökségünkből.

Ma építőmunkások kalapácsától hangos a budai Várnegyed, megszépülnek az egykor oktatási és középületek is, hogy háza és őrzője legyen annak, amelyet mindannyian alkotunk.
A magyar történelem sorsszerű eseményei arra kell, hogy késztessék a XXI. századi értelmiségieket is, hogy ne csupán támogassák és ösztönözzék a hazai kultúra kibontakozását, hanem jó őrzői legyenek mindannak, ami a miénk. A falak megvannak, most a kultúra bátor őreire van szükség, akik képesek éberen vigyázni a paradicsom lédús gyümölcseire.

 

Borítókép: Id. Jan Brueghel Édenkert-víziója (Forrás: Wikipédia)

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Pilhál Tamás avatarja
Pilhál Tamás

Kékcédulás választás újratöltve

Szentesi Zöldi László avatarja
Szentesi Zöldi László

Majom és rács

Gajdics Ottó avatarja
Gajdics Ottó

Az ellenzék egyre szélsőségesebb

Fricz Tamás avatarja
Fricz Tamás

A globális elit akarja a háborút

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.