Ha van valami, amit minden józan magyar állampolgár − pártszimpátiára való tekintet nélkül − ellenez, az egy háború. Elég rossz tapasztalataink vannak a 20. századból: mindkét világégésbe szó szerint majdnem belepusztult a magyar nemzet. Tisza István miniszterelnök 1914-ben az Osztrák−Magyar Monarchia miniszteri tanácsában hiába ellenezte és késleltette a legvégsőkig Szerbia megtámadását, végül egy hónappal a szarajevói merénylet után kitört a háború. Tisza reálpolitikusként látta, hogy még egy esetleges győzelem (illetve Szerbia Monarchiához csatolása) sem lenne érdeke Magyarországnak. És azzal is számolt, hogy a románok és az oroszok sem lennének tétlenek egy háborús konfliktus esetén Magyarországgal szemben. Mint tudjuk, nem is voltak tétlenek, ahogy a többi, győztes nagyhatalom sem volt kegyes velünk. A vereség után következett Trianon, az ország és a nemzet megcsonkítása. Hiába telt el a békediktátum óta immár 104 év, a következményeit ma is nyögjük.
1941-ben Horthy Miklós kormányzónak és Bárdossy László miniszterelnöknek, ha lehet, még nagyobb nyomással kellett szembenéznie, mint Tisza Istvánnak. Az Anschluss után immár a velünk szomszédos, állig felfegyverzett náci Németország bármikor ránk törhette volna az ajtót.
A magyar revíziós politika sikere, a bécsi döntések, majd a németek által támogatott délvidéki határrevízió után az addigi deklarált semlegességünk tarthatatlan volt, Hitler automatikus és elkötelezett magyar szövetséget követelt 1941 nyarán. Hiába tartotta Bárdossy kockázatosnak a magyar szerepvállalást a Barbarossa-hadműveletben, az események sodrása, a június 26-i kárpátaljai magyar vonat szovjet megtámadása és a Kassát bombázó felségjel nélküli gépek akciója miatt másnap magyar repülők szovjet célpontokat kezdtek bombázni. Ezután már nem volt megállás.
A II. világháború hatalmas szenvedéseket okozott a magyarságnak: a totális háború nemcsak a frontvonalban, a határainktól több száz kilométerre harcoló hadseregünket zilálta szét, pusztította el, hanem a hátországot, a civil lakosságot is megtizedelte. A bombázások, az ukrán frontok Magyarországon való áthaladása, Budapest ostroma, a holokauszt borzalmai generációkra szólóan beleivódtak a magyarságba.
1941 és 1945 között a magyar összveszteség megközelítette az egymillió főt. Ez olyan tragédia, ami kitörölhetetlen az emlékezetünkből, hiszen minden családban voltak halálos áldozatok, súlyos sebesültek.
És az is kitörölhetetlen, ami a háború után következett, hiszen a győztes kommunista Szovjetunió rabigájában szenvedtünk egészen a rendszerváltásig. A történészek szerint a II. világháború az első világégés folytatása, 1956 pedig egyenesen következik 1945-ből, a koalíciós kormánnyal való leszámolás évének, 1948-nak történéseiből, a kegyetlen bolsevik diktatúra bevezetéséből.
A dicsőséges 1956-os forradalom és szabadságharc utáni leszámolás, az, hogy mintegy kétszázezer politikai menekült hagyta el az országot, ahhoz vezetett, hogy a 20. században immár harmadszorra roppant meg a magyar társadalom.
Ne felejtsük el, hogy a háborúkban elhunytak és akik ’56-ban elmenekültek, nagyon hiányoztak a magyarság „vérkeringéséből”, hiszen vagy meg sem születhettek a gyermekeik, vagy a leszármazottak már nem Magyarországon láttak napvilágot, nem itt boldogultak, dolgoztak. A magyar kormányzat szerint ezért létkérdés, hogy elkerüljünk egy újabb háborút, egy lehetséges sorstragédiát.
A következő évtizedek vagy épp évszázad sorsa, a gyermekeink és az unokáink élete azon is múlik, mi történik most a világban, és azon is, hogy a világpolitikai őrületeknek megálljt tudunk-e parancsolni. Röviden: ki tudunk-e maradni a barbárság újabb csapásából?
Természetesen a történelmi párhuzamok csalnak, hiszen minden helyzet más és más, de nagy vonalakban azért vannak hasonlóságok. Manapság látjuk, hogy az európai háborús őrület legalább olyan méreteket ölt, mint a múlt évszázad tizennégyes, majd harminckilences, negyvenegyes éveiben. Csak nézzünk néhány idézetet az elmúlt néhány hónapból.
További Vélemény híreink
Emmanuel Macron francia elnök: Franciaország Kijev kérésére katonákat küldhet Ukrajnába, ha az orosz hadsereg áttöri a frontvonalat. Alexander Stubb finn elnök: most a békéhez vezető egyetlen út a csatatéren keresztül vezet. Ulf Kristersson svéd miniszterelnök: Svédország kész engedélyezni nukleáris fegyverek telepítését a területén háború esetén. Kaja Kallas észt miniszterelnök: Oroszország veresége nem rossz dolog. Ha Oroszország több kis állam lesz, ez nem olyan rossz, ha a nagyhatalom sokkal kisebb lesz. Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára: a szövetség országai oldják fel Ukrajna számára a nyugati fegyverekkel az Oroszország nemzetközileg elismert területén lévő létesítmények elleni csapások korlátozását.
Emlékszünk még arra, hogy két éve, az orosz−ukrán konfliktus kitörése után még csak a katonai sisakok küldése volt napirenden a NATO-tagállamokban? Most már sajnos katonákat is küldenének, sőt atomfegyverekkel is fenyegetik a kétségkívül agresszorként fellépő Oroszországot.
A tűzszünet és a béke követelése mellett egyedül a magyar kormány kardoskodik, immár több mint két éve. Viszont az európai közvélemény-kutatásokból arra következtethetünk, hogy az európaiak egyáltalán nem háborúpártiak, június 9-én ki is fejezhetik a békevágyukat. A májusi budapesti CPAC-en is kiderült, hogy az európai nemzeti pártok és az amerikai jobboldal is minél előbb a tárgyalóasztal mellett rendezné a válságot.
Az EP-választásokon nem a tagállami kormányokról szavazunk, de az eredmény hatással lesz az Európai Tanácsban meghozott döntésekre, hiszen a tagállami eredmények erős társadalmi jelzéseknek számítanak majd a miniszterelnököknek.
Európa tényleg a háború felé sodródik, ami nem kis részben köszönhető az Európai Bizottságnak, a „háborús elnöknek”, Ursula von der Leyennek. Az általuk képviselt törekvések nem Európa érdekeit szolgálják; Oroszország kikapcsolása az európai gazdaságból egyet jelent a mostani gazdasági, energetikai válsággal.
A valóság azonban rátörte az ajtót az ideologikus homálytól megvakult európai kormányokra: a sokkal drágább amerikai és arab cseppfolyós gázra való átállás miatt a gazdaságaik szép lassan megállnak.
Politikai értelemben pedig életveszély az a már nem is olyan elképzelhetetlen terv, hogy Ukrajna oldalán NATO-csapatok hadba lépnének. A kilóra megvett magyarországi dollárbaloldal már 2022-ben meghajolt volna egy ilyen terv előtt, de szerencsére a választók nagyon erős ítéletet mondtak felettük.
Egyszerűen az őrület határát súrolják azok a baloldali progresszív lázálmok, hogy a világ legnagyobb országa, egy atomhatalom ellen harcolnának Ukrajnában.
További Vélemény híreink
Közhely, de a történelmünk arra tanít minket, magyarokat, hogy a háborús konfliktusokból mindenáron ki kell maradnunk. És ebben nem lehet vita, itt nem lehet szépelegni, „jóemberkedni”, nekünk egyetlen érdekünk van, hogy meg kell védeni az országot és a magyar életeket, magát az államiságunkat is. Nem kis próbatétel előtt állunk.
A szerző az Alapjogokért Központ vezető elemzője
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezTovább tart a klímaváltozás okairól folyó tudományos vita
A túlzott fogyasztással kimerítjük erőforrásainkat, a hulladékokkal súlyosan terheljük környezetünket.
Sakkjátszma Ausztriában
Kimarad a győztes Osztrák Szabadságpárt az új koalíciós kormányból.
Magyarellenes rágalmak régen és most
Hatékonyabban segítsük és finanszírozzuk a valóságos magyar múltat és jelent bemutató idegen nyelvű műveket.
A Hunyadi-film és a román mítoszok
A nemzetpolitika fontos része a történelmi valóságért vívott harc is.
Véleményváró
Tovább az összes cikkhezA Hunyadi-film és a román mítoszok
A pöcegödör legalján
Szalai Ádámot újra kísérti az ellentmondás
Hígtrágya és pogrom Hollandiában
A szerző további cikkei
Tovább az összes cikkhezA gendervonaton nincs vészfék
Az ír parlament újradefiniálta a női és férfi nem fogalmát a transzideológia alapján.
Indul az ellenzéki túlélőshow
Három pontban arról, hogy miért örülünk a Momentum kiütéses vereségének.
Nem fogadjuk el a migránskvótát!
A migrációs paktum elfogadása érdekében abszurd üzemmódba váltott az Európai Unió.
Poland and the Soros conquest
Hungary has not fallen, now the patriotic forces in Warsaw must also win, Europe cannot weaken any further.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Rétvári Bence: Magyar Péter visszaélt képviselői hatalmával - videó
Az UEFA döntött, s ezzel alaposan kibabrált a magyar válogatottal
Megdöbbentő titkok derültek ki a TV2 sztárjairól
Folyamatosan menekül a sajtó elől Magyar Péter + videó
Brutális műveltségi teszt: ha 4 kérdésre tudod a választ, már zseni vagy!
Bejelentették: cinkkel bélelt fakoporsóban temetik el Ferenc pápát
Szárnyal a futballista, aki Marco Rossi szerint viccet csinált a magyarokból
Egyik kedvenc pályáján tér vissza Lindsey Vonn
Orosz légicsapás ukrán célpontok ellen: Drámai fordulat a határnál
Magyar Péter megfenyegette a gyermekotthon vezetőjét: „Ennek k..va nagy következményei lesznek”
Nagy Feró komoly gyanúba keveredett + videó
Mutatjuk a férfit, aki VV Fanni meggyilkolásáért ül börtönben – hét év után adott exkluzív videóinterjút
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezTovább tart a klímaváltozás okairól folyó tudományos vita
A túlzott fogyasztással kimerítjük erőforrásainkat, a hulladékokkal súlyosan terheljük környezetünket.
Sakkjátszma Ausztriában
Kimarad a győztes Osztrák Szabadságpárt az új koalíciós kormányból.
Magyarellenes rágalmak régen és most
Hatékonyabban segítsük és finanszírozzuk a valóságos magyar múltat és jelent bemutató idegen nyelvű műveket.
A Hunyadi-film és a román mítoszok
A nemzetpolitika fontos része a történelmi valóságért vívott harc is.