Kinek és mit akar bizonyítani Jens Stoltenberg NATO-főtitkár, Emmanuel Macron francia köztársasági elnök vagy Manfred Weber, az Európai Néppárt elnöke? Stoltenberg lehetővé tenné a NATO-országok Ukrajnába szállított modern fegyvereinek oroszországi célpontok elleni bevetését. Macron elmenne a végsőkig, és a fegyvereken kívül francia katonákat is küldene az ukrajnai frontra, míg Weber már nemcsak férfiakat, hanem nőket is besorozna katonának.
Magyarország háborút ellenző álláspontja régóta ismert.
A nyugat-európai vezető politikusok ezzel szemben többnyire háborúpártiak, illetve vannak, akik csendben lapítanak. Matteo Salvini olasz miniszterelnök-helyettes, a Liga főtitkára nem tartozik közéjük. Nemrég betelt nála a pohár. Felszólította Stoltenberget, hogy kérjen bocsánatot vagy mondjon le, mert a NATO képviseletében nem beszélhet mások nevében. Kijelentette, hogy az olasz nép az Oroszország elleni háborúval kapcsolatban semmilyen mandátummal nem hatalmazta fel, és ha harcolni akarnak Ukrajnában, akkor „menjen Stoltenberg, Macron és az összes bombázgató, aki háborút akar”.
Salvininak tökéletesen igaza van. Olaszország tagja a NATO-nak, és az olasz nép valóban nem adott felhatalmazást a katonai szervezet vezetőinek, s legfőképp Stoltenbergnek, hogy a tagországok nevében a háború kiterjesztését kockáztató, harcias kijelentéseket tegyen. De ilyen felhatalmazást az amerikai, a brit, a német, a francia, a spanyol, a lengyel és a magyar lakosság sem adott a keménykedő főtitkárnak.