idezojelek

Mentőöv a Demján Sándor-program

Ezernégyszázmilliárd forintos tételről beszélünk, amely egyenesen a magyarországi vállalkozásokat célozza meg.

Szajlai Csaba avatarja
Szajlai Csaba
Cikk kép: undefined
Fotó: MTI/Hegedüs Róbert

Mint egy szúnyogcsípés, annyit fog érni a Demján Sándor-program! – jósolta meg egy ellenzéki szakértő a nagyszabású állami pályázat hatékonyságát a magyar gazdaságra vonatkozóan. A szúnyogcsípéstől valószínűleg több lesz a program gazdaságra gyakorolt hatása, miután 1400 milliárd forintos tételről beszélhetünk, amely egyenesen a magyarországi vállalkozásokat célozza meg. De miért is fontos dolog a kis- és közepes vállalkozások – trendiesen szólva – dotálása?

Röviden azért, mert tényleges piaci helyzetüknél súlyuk sokkal jelentősebb: alapesetben a kkv-k adják a nemzetgazdaság gerincét. 

Gondoljunk csak a hozzánk közel lévő németországi gazdasági társaságokra! Esetükben az a különleges, hogy míg a világ legtöbb gazdaságában pár multicég produkálja a kivitelt, Németországban az exportőrök 97,1 százaléka kkv! S jó bőrben vannak az osztrák vállalkozások is. De vissza a hazai vizekre! A munkaerőpiaci helyzet szempontjából beszédesek a számok. A kimutatások szerint több mint 200 ezer, egyfősnél nagyobb vállalat működik Magyarországon, és a vállalkozások döntő részét a 2–9 dolgozóval üzemelő cégek adják. Érdekességként: a nagyvállalatok aránya a fél százalékot éri el. A kkv-k a hazai munkavállalók mintegy 65 százalékát foglalkoztatják, vagyis „csak” 35 százalékos arányt tudnak felmutatni a nagyvállalatok.

Ugyanakkor annak, hogy milyen piaci lehetősége van egy vállalatnak, egyik mutatószáma, hogy van-e kereslet a termékeik iránt, s tudnak-e exportálni. Ezen a téren cseppet sem rózsás a helyzet. Az úgynevezett belső gazdaság évről évre bukdácsol – elsősorban a külső, negatív hatások (Covid okozta sokk, energiaválság, orosz–ukrán háború) miatt. Kijutni egy kkv-nak a külföldi piacokra pedig nagyon nehéz feladat. Tudniillik „bejátszik” a magasabb árszínvonalból adódó minőségi elvárás, valamint a nyugat-európai országok köre az eurózónához tartozik. Bár az elmúlt években tapasztalható forintgyengülés elméletileg kedvező tényező, hiszen olcsóbban lehet exportálni, az árfolyam esetében is a kiszámíthatóság a lényeg. Miután azonban jövedelmezőbb és stabil felvevőpiacnak tekinthető a magyar cégek számára a Lajtán túli világ, élni is kell vele. Mintegy 15 ezer hazai vállalkozás képes kivitelre termelni: ezen tehát van mit javítani.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hiába tűzi azonban zászlójára egy kormány a kis- és középvállalkozások megerősítését, ha azt nem előzi meg érdemi szakpolitikai vita. Az ellendrukkereknek az a rossz hírünk van, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium a támogatási intézkedések bevezetése előtt több hónapon át egyeztetett a vállalkozói szervezetekkel, tanácsadókkal, pályázatírókkal, a forrásnyújtó bankokkal, és összegyűjtötte az építő javaslatokat, hogy mire lenne szükségük. Például kiderült, hogy nagyon sok cégnek még honlapja sincs, vagy ha van is, a fejlesztésre már nem telik.

Vagyis a hatásvizsgálat után jött a Demján Sándor-program, amelyet az eddigi visszajelzések alapján a hazai vállalati szféra rendkívül pozitívan fogadott.

 Az előregisztrációk száma minden elképzelést meghaladott. Bár a kritikusok szerint nem több hitellel és extenzív növekedéssel kell megoldani a kkv-k helyzetét, az 1400 milliárd forintos keretösszegű programon belül eddig a legnagyobb érdeklődést az eszközbeszerzés váltotta ki, miközben sok cég felfigyelt a tőkeprogramra is.

Hozzá kell azonban tenni a lényeget: a központi költségvetés forrásai is végesek. Vagyis a legjobb pályázókat kell előnyben részesíteni, hogy a gazdaságba bekerülő források a lehető legnagyobb hatást fejtsék ki. Lehet, hogy nincs új a nap alatt, de szükség volt a mentőövre.

A szerző a Világgazdaság vezető elemzője

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Pilhál Tamás avatarja
Pilhál Tamás

Kékcédulás választás újratöltve

Szentesi Zöldi László avatarja
Szentesi Zöldi László

Majom és rács

Gajdics Ottó avatarja
Gajdics Ottó

Az ellenzék egyre szélsőségesebb

Fricz Tamás avatarja
Fricz Tamás

A globális elit akarja a háborút

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.