idezojelek

Visszaleng az inga

Néhány republikánus győzelem is elbeszéli Amerika e választási keddjét, az év egyik legjobban várt világeseményét.

Szőcs László avatarja
Szőcs László
Cikk kép: undefined

Néhány – önmagán túlmutató jelentősségel bíró – republikánus győzelem is elbeszéli Amerika e választási keddjét, az év egyik legjobban várt világeseményét. Floridában a polgárok nagy fölénnyel, másfél milliós szavazatkülönbséggel választották újra kormányzójuknak a politikailag inkorrekt Ron DeSantist, aki nemcsak vívja, de élvezi is a kultúrharcot, például amikor szembemegy a genderlobbival. Ugyancsak magabiztosan, csaknem milliós fölénnyel győzött Texasban – a másik nagy jobboldali fellegvárban – Greg Abbott, aki Washingtonba buszoztatta fel az államán keresztül érkezett törvénytelen bevándorlókat, alkalmat adva Joe Biden elnöknek és embereinek, hogy ne csak szavakban szeretgessék a kéretlen jövevényeket. Arkansasban ­mindeközben Sarah Huckabee Sanderst, Trump korábbi szóvivőjét, Mike Huckabee korábbi, szókimondóan jobboldali politikus lányát választották kormányzóvá.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az amerikai választók többsége megerősítette az országos szinten ellenzékben lévő republikánusokat – szembeszállva a Biden-kormány politikájával és többek közt a radikális baloldali „woke”-ideológia egyre képtelenebb őrültségeivel. A politikai inga visszaleng, a kérdés az, végül milyen mértékben – annál azért láthatóan kevésbé, mint amire sokan számítottak. Végeredmény hiányában e sorok írásakor, szerda este úgy tűnt, az erősödés legalább a washingtoni képviselőház megszerzéséhez elég lehet, ami önmagában korlátozná Biden mozgásterét a törvényhozásban (és leváltaná Nancy Pelosi házelnököt, a Demokrata Párt kemény magjának emblematikus alakját). Budapesten örömmel fogadták például, hogy számos olyan republikánust is megválasztottak, aki hazánkkal együtt ellenzi a globális minimumadót, ami rontana a magyar gazdaság versenyképességén. De mit jelenthet az eredmény 2024, a mostani főpróba után a premier szempontjából?

Látszólag nem sokat. 2010-ben a republikánusok nagyot nyertek a képviselőházban, amikor az amerikaiak Biden akkori főnöke, Barack Obama elnökségét tesztelték, de két év múlva Obama simán legyőzte a RINO (csak nevében republikánus) Mitt Romney-t. Az elefánt a szobában – ahogy az amerikai mondja –, azaz a megkerülhetetlen tényező, akiről kedden (a szokásosnál legalábbis) kevesebb szó esett, Donald Trump. Miközben Biden – aki a jövő héten tölti be a nyolcvanat – egy igencsak lemerülőben lévő zsebtelephez hasonlatos, Trumpban 76 esztendősen is van szufla. De kérdés, a nála egy nemzedékkel fiatalabb Ron DeSantis mostani nagy győzelmével nem trónkövetelő nő-e máris a fejére. Mindenesetre a jobboldalnak lesz dolga bőven, hogy ellensúlyt képezzen Bidenékkel szemben.

Amerika problémái számosak: magas az infláció, a kultúrharcos „woke” térnyerése az óvodáktól az egyetemeken át a munkahelyekig bezárólag áthatja a mindennapokat, elharapózott a bűnözés, nem tartóztatják fel a törvénytelen bevándorlókat. Thomas Jefferson és George Washington országában tömegek bizonytalanodtak el a demokráciát illetően, sokan pedig úgy vélik, Trump elől elcsalták két éve a választást.

Az amerikai belharc kimenetele a világnak, Európának, Magyarországnak sem közömbös. Ha a jobboldal erősödése tartósnak bizonyul, akkor újra a nemzeti szuverenitásra építő szövetségesekre lel a magyar diplomácia olyan globalisták helyett, akik – épp a budapesti nagykövet esetében – már a The Wall Street Journal véleményíróinak is szemet szúróan pökhendi hangot ütnek meg. A világ pedig olyan amerikai vezetőkre vár, akik nem a rengeteg kárt okozó ukrajnai háború elnyújtásán, hanem a lezárásán dolgoznak.

Borítókép: Patrick Schmeichel választási munkatárs feldolgozásra készíti elő a szavazatokat a Washington állambeli Rentonben az amerikai félidős kongresszusi választások napján, 2022. november 8-án (Fotó: MTI/AP/The Seattle Times/Ken Lambert)
 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Jeszenszky Zsolt avatarja
Jeszenszky Zsolt

Amerika önkorrekciós képessége

Ágoston Balázs avatarja
Ágoston Balázs

Az antifasizmus terrort jelent

Borbély Zsolt Attila avatarja
Borbély Zsolt Attila

Trump hatása az identitásra

Huth Gergely avatarja
Huth Gergely

A középosztály minősége

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.