Egyre több európai ország lép fel egyre szigorúbban az illegális migráció ellen. Két ilyen hír az elmúlt 24 órából: az olasz kormány úgy határozott, hogy nem várja ki, amíg az Európai Bíróság méltóztatik eldönteni, hogy Banglades és Egyiptom biztonságos országnak minősül-e, azaz zárt táborokban lehet-e küldeni az állampolgáraikat, majd visszajuttatni őket a hazájukba. Már tegnap útjára indították a hajót, amely az Albániában kialakított táborokba viszi az illegális migránsokat.
A másik hír pedig, hogy Nagy-Britannia megduplázza a határvédelmi testület által felhasználható pénzügyi forrást, kifejezetten az embercsempészek ellen akarnak fellépni, akiknek segítségével tavaly majd 30 ezer illegális migráns kelt át a Csatornán, és idén is legalább ugyanennyi érkezett eddig.
A pénzduplázás nem kis mértékű, 75 millió fontról 150 millió fontra (74 milliárd forintra) emelik a keretet. Bizonyára nem véletlen az sem, hogy Nagy-Britanniában is felmerült már, hogy a csónakokkal érkező menedékkérőket a közép-afrikai Ruandába telepítik át, a jogi és parlamenti csatározások miatt azonban ez az áttelepítési program a Konzervatív Párt júliusi választási vereségéig nem kezdődött el. Svédországról már hetek óta tudni, hogy bevált náluk a korábban bevezetett szigorítás, és immáron kevesebben érkeznek oda, mint ahányan elhagyják az országot.