Nem működött az eddigi oktatási modell a munkaerőpiac szempontjából – mondta a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke szerdán reggel a Kossuth rádió 180 perc című műsorában. Parragh László a tervezett keretszámokkal kapcsolatban kifejtette: egyetemistaként valószínűleg ő maga is hasonlóan reagált volna az intézkedésekre, de kamaraelnökként ma már tudja, nem lett volna igaza. „Nem lehet megspórolni azt az átalakítást, amit ma a felsőoktatásban a kormány tesz, lehet, hogy nem pontosan így kellene csinálni, ennek tartalmán lehet vitatkozni, de a régi rendszer fenntarthatatlan volt a diákok szempontjából is.” Hozzátette: a munkaerő-piaci visszajelzések egyértelműen azt igazolják, hogy a természettudományi, a mérnök- és a technikusi képzés az, amit a piaci szereplők várnak, mert ezekből hiány van.
„Szerintem a bolognai rendszernek nagyon súlyos fogyatékossága az, hogy életvitelszerűen benntartja a felsőoktatásban fiatalokat”, a mostani megmozdulásokon is látható, hogy a diákok vezetői a 10-12 éve egyetemi hallgatókból kerülnek ki – mondta. Szerinte az lenne normális, hogy 5-6-7 év alatt készüljön fel a diák arra a szakmára, amit meg akar tanulni. „Ezt a magyar gazdaság nem viseli el” – hangsúlyozta. Az élet azt igazolta, hogy az a modell, amiről szó van, valójában nem működött – fűzte hozzá.
Saját jövőjükbe fektetnek
A Diákhitel 2 segítségével a hallgatók „tulajdonképpen kamatmentesen saját jövőjükbe fektetnek be” – mondta el Rogán Antal a Hír TV Rájátszás című műsorában a felsőoktatást érintő átalakítások kapcsán. A Fidesz frakcióvezetője kiemelte: nem szabad olyan rendszert működtetni, amely a családok büdzséjét terheli, a kormány pedig azt tartja szem előtt, hogy a Diákhitel 2 törlesztőrészlete ne haladja meg a diplomás kezdőfizetés 4–5 százalékát.
Orbán válaszolt
Orbán Viktor kedden levélben válaszolt a HÖOK elnökének, melyben közölte, a felsőoktatással kapcsolatos döntésükkel semmilyen meglepetést nem okozhattak a hallgatóknak, hiszen tavaly a miniszterelnök részletekbe menően mutatta be nekik a felsőoktatás több lépcsőben megvalósuló átalakításának tervét. Az emberi erőforrások minisztere kedd délutánra megbeszélésre hívta a HÖOK elnökségét a minisztériumba, amelyre ők nem mentek el. Balog Zoltán a nap folyamán azt közölte, bármikor kész az egyeztetésre. Hoffmann Rózsa oktatásért felelős államtitkár kedden azt közölte: nem áll szándékában lemondani.
A diákok nyertesei a változásoknak
A hallgatók hétfői tiltakozó akcióira reagálva Selmeczi Gabriella, a Fidesz szóvivője azt mondta: a felsőoktatási rendszer átalakításának a diákok a nyertesei és nem a vesztesei lesznek. Az oktatási államtitkárság is azt hangsúlyozta, megérti, ha a diákok úgy érzik, „szeretnék valahogy kifejezni, hogy tartanak a változásoktól”, de bíznak abban, hogy az ellenállásból megértés lesz, mert a változások értük és nem ellenük vannak. Az új rendszerben egyetlen fillér nélkül bárki megkezdheti tanulmányait, amennyiben eléri a felvételhez szükséges pontszámot. Az állam nem takarékoskodni akar, hanem a források hatékonyabb, eredményesebb felhasználására törekszik – hangsúlyozták. Giró-Szász András a múlt heti kormányszóvivői tájékoztatón elmondta: eddig 50 ezer érettségiző juthatott be azonnal pénz nélkül a felsőoktatásba, most a diákhitel-konstrukcióknak köszönhetően akár százezer diák is mindenfajta pénzeszköz nélkül megkezdheti felsőfokú tanulmányait.
Több helyen is tiltakoztak
Tiltakozó nyílt levelet adtak át a Heves Megyei Kormányhivatal képviselőinek az egri Eszterházy Károly Főiskola diákjai szerdán reggel.
Hétfőn délelőtt három szegedi oktató és negyven szegedi egyetemista – köztük a Hallgatói Hálózat aktivistái – foglalták el a Csongrád Megyei Kormányhivatal földszintjét tiltakozva a kormány felsőoktatást érintő átalakításai ellen. Szintén az átalakítások ellen tiltakozott pár száz egyetemista hétfőn az ELTE lágymányosi épületében, ahol több ellenzéki politikus is megjelent. Később a tiltakozó hallgatók lezárták a Petőfi hidat, majd a Kossuth térre vonultak. Az LMP csatlakozott a demonstrációhoz. A diákok innen a Lánchídhoz mentek, ahol a szervezők feloszlatták a rendezvényt. Gödöllőn a diákok a polgármesteri hivatalhoz vonultak az esti órákban.
Hat-hétszáz hallgató gyűlt össze kedden este a Pécsi Tudományegyetem bölcsészkarának aulájában, ahol a többi között a felsőoktatási keretszámok csökkentése ellen tiltakoztak. Szintén kedden a felsőoktatást érintő változtatások ellen tiltakozó hallgatók „elfoglalták” a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kormányhivatal miskolci épületét.