Több pénzt kapott, mint amennyit kért

Szombathely több pénzt kapott a kormányzattól, mint amennyit kért, ezzel is elismerve városvezetés rendkívüli teljesítményét.

WA
2012. 12. 21. 20:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jelzésértékű, hogy Szombathely több pénzt kapott a kormányzattól, mint amennyit kért – mondta a honvédelmi miniszter, a vasi megyeszékhely országgyűlési képviselője pénteken a városban tartott sajtótájékoztatón. Hende Csaba közlése szerint a kormány ezzel is el kívánta ismerni a szombathelyi városvezetés rendkívüli teljesítményét, amelyet a szorongató adósságállomány csökkentéséért tett.

Utalt arra, hogy Szombathely mint megyei jogú város ugyanebben a körben nem részesedhetett az önhibáján kívül nehéz helyzetbe került önkormányzatok támogatására szolgáló (önhiki) keretből, de a kormány a legutóbbi ülésén úgy határozott, más forrásból a kért 750 millió forint helyett 800 millió forintot juttat a városnak költségvetési egyensúlya megőrzéséhez.

Országszerte 1655 ötezer lakosúnál kisebb település adósságát veszi át teljes egészében az állam, húsz olyan hely van, amelynek hitelfelvételét esetenként vizsgálja meg a kormány.

– A fővárosi önkormányzat adósságállományának legalább 40 százalékát, vagyis 74,4 milliárd forintot mindenképpen átvállal a kormány, a végleges összegről azonban február 15-ig lesz megállapodás.

Kaposvár 21 milliárd forint adósságának legkevesebb a felét átvállalja az állam.

– December 14-én megkezdődtek a tárgyalások a kormány és Győr között az adósságátvállalásról.

A miskolci önkormányzat nettó 35,2 milliárd forintos adósságából 17 milliárdot, míg Cegléd adósságának várhatóan 50 százalékát vállalja át az állam.

– Zala megyében mintegy száz kistelepüléstől vállalja át az állam a jelenlegi adósságait, ezek az összegek néhány milliótól kétszázmillió forintig terjednek.

– Pécs mintegy 44 milliárd forint adósságának legalább a felét átvállalja az állam.

– Nagykanizsa mintegy hétmilliárd forintos adósságállománya nagyjából 40 százalékkal csökken a kormány adósságkonszolidációjának köszönhetően.

Nem a jelenlegi vezetés tehet az adósság megtízszereződéséről

Hende Csaba hangsúlyozta: nem a jelenlegi városvezetés tehet arról, hogy Szombathely adósságállománya 2002–2010 között megtízszereződött.

A miniszter a sajtótájékoztatón bejelentette: a kormány a legutóbbi ülésén határozatot fogadott el a Nyugat-Pannon Járműipari és Mechatronikai Központ kiemelt státuszáról, amely a Zalaegerszeg–Szombathely–Szentgotthárd-tengely mentén jön létre, és amelytől azt remélik, hogy 25 ezer munkahelyet teremt és 1 milliárd eurónyi beruházást vonz majd a régióba.

Hende Csaba szólt arról is, hogy – szintén a kormány döntése alapján – térítésmentesen kerülhetnek a szombathelyi önkormányzat tulajdonába azok a volt MÁV-ingatlanok, amelyen például a Haladás sportcentrum is található.

Szombathelyi sikerek

Puskás Tivadar (Fidesz) polgármester a sajtótájékoztatón elmondta: idén 3 milliárd forinttal sikerült csökkenteni az adósságszolgálatot. A helyi gazdaság számára meghatározó eseményként említette, hogy a kuplungtárcsákat gyártó L.U.K. 20 ezer négyzetméteres üzemcsarnokkal bővítette gyárát, a Falco Forgácslapgyártó Zrt. pedig 4,5 milliárd forint értékű beruházást hajtott végre. Az ez évi sikerek közé sorolta a Csaba utcai felüljáró átadását, valamint azt is, hogy a „Szombathely a segítés városa” elnevezésű program jegyében tízezer embert képeztek ki az újraélesztés alapvető fogásaira.

Már csak 14 település maradt

Már csak 14 olyan település maradt, ahol az adósságátvállalás még nem történt meg – mondta Orbán Viktor kormányfő, miután Nyíregyházán tárgyalt a város adósságrendezéséről.

Miről szól az adósságátvállalás?

A miniszterelnök október 27-én jelentette be, hogy az önkormányzatok finanszírozási problémáinak megoldása érdekében az állam 612 milliárd forint adósságot vállal át a településektől. Tállai András ennek kapcsán később azt mondta, az állam még ebben az évben rendezi az ötezer fő alatti települések adósságát, az ennél nagyobbak esetében pedig 2013 közepéig vállalja át az adósságállományt, 40 és 70 százalék közötti mértékben. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a tavaszt jelölte meg határidőnek a kormány és az önkormányzatok közötti megállapodásra az adósságok átvállalásában.

Hódmezővásárhelyen kezdődött

Az önkormányzati adósságok állami átvételével kapcsolatos egyeztetések november közepén kezdődtek el. November 15-én Hódmezővásárhelyen tartották az első egyeztetést, ahol Matolcsy György közölte: a kabinet szándéka, hogy az önkormányzatok döntő többségét kiváltsa az adósságcsapdából.

A települések mellett a pénzintézetek számára is kedvező fejleménynek nevezte az önkormányzati adósság állami átvállalását Kövér László. Az Országgyűlés elnöke azt mondta, a segítség kétfelé hat: az adósságuk miatt sok esetben a működőképességük határára jutott településeknek és azoknak a bankoknak is segít, amelyek e települések csődje esetén nem kapnák vissza a pénzüket. Hajdú-Bihar megyében 63 település adósságát vállalja át az állam, közülük 44 teljes mértékben megszabadul a terhektől.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.