A vendéglátósok számolnak a fokozatos újraindulással
Hamarosan reflektorfénybe kerül a Covid–19 által leglátványosabban megtépázott turizmus – már megkezdődött a sokkoló múlt év után az óvatos iparági újratervezés. Az elkövetkező néhány hetes, kihívásokkal teli felkészülési időszakban a kormány további együttműködésére számítanak a vendéglátósok, illetve az iparág tipikus területeinek képviselői, miközben várják az újabb támogató lépéseket a szezonkezdethez elengedhetetlen pénzügyi kérdésekben.
Valladolid, 2020. november 6.
Egymásra helyezett székek egy bezárt bár bejáratánál Valladolidban 2020. november 6-án. A Spanyolország északnyugati térségében lévõ Kasztília és León tartományban bezártak a bárok, a a vendéglõk és a kávézók, valamint este tíz órától kijárási tilalmat rendeltek el a koronavírus-járvány terjedésének megakadályozására.
MTI/EPA-EFE/Luis Tejido Fotó: Luis Tejido
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
– Várjuk a miniszterelnök és a kormány válaszát, a további támogató lépéseket a láthatóan mozgalmas mostani és a nyitásig tartó, majd az azt követő időszakban is. A teljes ágazat azért dolgozik, hogy elkötelezett összefogással sikeres legyen a turizmus újraindulása.
A héten megkezdődött a nemzeti konzultáció, látszik, hogy a kormány a járványügyi intézkedésekben is nyitott az emberek véleményére, a közös gondolkodásra. Az eddigiek alapján a versenyszférában is számítunk a további együttműködésre
– mondta a Magyar Nemzetnek Kovács László, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke.
Az ipartestület vezetője számít rá, hogy a véghajrában sem marad magára a szektor Forrás: MVI/Turizmus.com
Felidézte: február második hetében – a három hónapja kényszerleállás miatt vergődő vendéglátóiparban kialakult súlyos helyzetre tekintettel – az iparági vállalkozások képviseletében a szakmai szervezetek közös levélben szólították meg Orbán Viktort, hogy megköszönve az eddigieket, további konkrét gazdaság-újraindító, piacösztönző intézkedéseket kezdeményezzenek.
Kovács László leszögezte: akármilyen nehéz helyzet állt is elő, a gazdaság nem állt le az őszi és téli korlátozások idején, és ugyan a történelemben példátlan, hogy ilyen hosszú időre lezárjanak szolgáltatóüzleteket, továbbra is a legfontosabb szempont a biztonságos, hosszú távra tervezhető újranyitás.
– Nem jó opció egyszerre, teljes egészében megnyitni a vendéglátóhelyeket, a fokozatos, tervezett újraindulás a célravezető.
De muszáj valamilyen megoldást találni, hogy újra elérhetők legyenek ezek a kikapcsolódást segítő kényelmi szolgáltatások, az éttermi élmény, mert nemcsak a vállalkozókat, hanem a lakosságot is megviselte mentálisan a hónapokig tartó bezártság.
Hozzászoktak a járókelők a kiüresedett teraszok látványához. Heteken belül ismét kinyithatnak a placcok Fotó: Bach Máté
– Ha tartósan beköszönt a napsütéses idő, senkit nem lehet majd visszatartani attól, hogy kimenjen a szabadba – vélekedett az ipartestület elnöke, megjegyezve, hogy
kezdetben minimum a tipikus kirándulóhelyeken és a városokban működő teraszokat, kávézókat, kültéri étkezőhelyeket kell újranyitni,
illetve a biztonságos védőtávolság, a megfelelő óvintézkedések betartása mellett minden olyan vendéglátóhelyet, ahol megoldható a vírusmentesítés a helyben fogyasztáshoz.
A maszk biztosan kötelező lesz a felszolgálóknak is, akik közül még kérdés, hányan térnek vissza korábbi munkahelyükre az újraindulás után Fotó: Magyar Nemzet
– Minden nap újratervezünk az alapján, hogy holnap ki tudnánk-e nyitni, megtennénk-e, meg tudnánk-e oldani – jellemezte a vendéglátósok készülődését, akiknek
amiatt sem mindegy a pontos dátum, mert fel kell tölteniük a raktárakat, az árukészletet, ami az italok esetén kevésbé, a friss alapanyagoknál viszont annál fontosabb.
– Legalább másfél-két hét kell, hogy egy átlagos üzlet a korábbi formájában ki tudjon nyitni: a takarítástól, a beszerzéstől, a munkaerő képzésétől, a próbafőzésektől kezdve ennyi idő legalább szükséges. Az iparág és a háttér teljes felpörgéséig pedig a nyitástól számítva legalább egy hónap kell – mondta az elnök.
Egyelőre nem valószínű, hogy ilyen zsúfoltan, mindenesetre hamar megtelhetnek a vidéki kirándulóhelyek vendégcsalogató teraszai Fotó: Éberling András
A meghatározó területek összefésült javaslatai mellett is van miből szemezgetnie a kormánynak: a legutóbbi mentőcsomag intézkedéseivel túlélő turisztikai szereplők és gazdasági szakemberek temérdek elképzeléssel álltak elő.
Így például a már bejelentett kormányzati gazdaság-újraindító lépések kiegészítésére szorgalmaz a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara az emberek éttermi fogyasztását ösztönző megoldásokat. Eszerint
úgynevezett nagyon rövid lejáratú lakossági kuponok bevezetését javasolják a járvány miatti vendéglátóipari zárások utolsó szakaszára.
A kuponok ösztönöznék a lakosság éttermi fogyasztását Fotó: Teknős Miklós
A kuponokat már a kézhezvételt követően, a most is elérhető ételrendeléskor lehetne beváltani – vagyis adott alkalommal féláron vacsoráznának a szolgáltatást igénybe vevők, a házhoz rendelések forgalma pedig rövid idő alatt meg is duplázódhat.
– Így a vendéglátóhelyek már a nyitás előtt el tudják kezdeni felpörgetni a termelési kapacitásaikat – fogalmaz a fővárosi köztestület, amely úgy véli, később is szükség lesz kuponos akciókra azért, hogy
a válság előtti teljes fogyasztási szerkezet mihamarabb visszaálljon,
illetve ne essenek ki jelentős társadalmi rétegek a költekezésekből. Az iparkamara nem csupán a budapestieket, hanem a vidékieket is ösztönözné a fővárosban beváltható kedvezményes utalványokkal, akciós utazási csomagokkal, amelyeket a határon túli magyarok, majd pedig a külföldön élő honfitársak körében is terjesztenének.
A Magyar Fürdőszövetség 14 pontos újraindítási akciótervet készített. Az újraindulást úgy képzelik el, hogy a kültéri és beltéri medencék egy lépcsőben nyissanak ki, és hogy a közegészségügyi előírásoknál a tavaly november 11-i zárás előtti Covid-protokollok legyenek ismét érvényesek, amelyek már megállták a helyüket a gyakorlatban. A gőzfürdők és szaunák levegőminőségének és felülethigiéniájának ellenőrzésére a szövetség külön szakmai protokollon dolgozik – jelezték.
Akciókkal támogatná a fürdőszövetség a családok kikapcsolódását az idei szezonban a bevételkiesés minimalizálására Fotó: Éberling András
Az egykori Erzsébet-fürdőjegy program mintájára pedig a családok, kiemelten a nagycsaládosok részére minimális önerővel pályázható, három alkalomra szóló fürdőjegyakciót is meghirdetnének, ötmilliárd forint keretösszeggel.
Korábban megírtuk: a Music Hungary Szövetség, a Magyar Fesztiválszövetség és a Magyarországi Rendezvényszervezők és -szolgáltatók Szövetsége ugyancsak szakmai javaslatcsomaggal állt elő, amelyet eddig háromszázhetven érintett írt alá, és amelyben többek között a kedvezményes kulturális áfa és egy támogatási rendszer bevezetését kezdeményezik.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.