Az öt legjobb Gregory Peck-film – Moby Dick + videó

Melville klasszikus regényéből készült látványos kalandfilm.

2024. 12. 13. 20:02
Fotó: Port.hu
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Gregory Peck filmjeit bemutató minisorozatunkban az ötödik helyet egy romantikus mozi, a Római vakáció (Roman Holiday) szerezte meg, a negyedik helyezett egy klasszikus történelmi krimi, A brazíliai fiúk (The Boys from Brazil) című alkotás lett, a dobogó harmadik fokára a Káprázat (Mirage) című krimi lépett fel. Az ezüstérmes mozi pedig a Herman Mellville legendás regényéből készült Moby Dick című kalandfilm lett.

2. Moby Dick (1956)

A Moby Dick című mozi Herman Melville klasszikus regényének adaptációja, amelyet John Huston rendezett, aki két Oscar-szobrot is nyert 1949-ben, a sorozatunkban Humphrey Bogart filmjeinél tárgyalt, A Sierra Madre kincse című filmért. Ez a feldolgozás a Moby Dick egyik legismertebb filmes adaptációja, hűen megragadva Melville történetének epikus és filozófiai mélységeit, miközben látványos tengeri kalandfilmként is működik. A forgatókönyvet John Huston közösen írta Ray Bradburyvel, aki híres volt a fantáziadús és filozofikus stílusáról. 

Fotó: Mafab.hu

Bradbury kezdetben vonakodott elvállalni a munkát, mivel nem érezte magát alkalmasnak arra, hogy egy ilyen nagy horderejű klasszikust adaptáljon. Végül Huston meggyőzte őt, és együtt dolgoztak egy olyan forgatókönyvön, amely a regény komplex filozófiai tartalmát igyekezett megtartani, miközben egy feszes, drámai filmtörténetet hozott létre. A film operatőre Oswald Morris volt, aki különleges technikával, deszaturált színekkel dolgozott, hogy az egész film sötét, komor hangulatot kapjon, mintha egy régi metszet elevenedne meg.

A történet

A film Melville 1851-es regényét követi, amelyben Ishmael (Richard Basehart), a történet narrátora, beszámol arról, hogyan került a Pequod nevű bálnavadászhajóra. A hajót Ahab kapitány (Gergory Peck) vezeti, akinek megszállottsága, hogy levadássza Moby Dicket, a hatalmas fehér bálnát, tragikus következményekhez vezet. 

Fotó: Mafab.hu

A történet az emberi önzés, megszállottság és a természet ellen folytatott harc filozófiai és biblikus allegóriájává válik. 

A szereplők

Gregory Peck (Ahab kapitány) - Gregory Peck a megszállott Ahab kapitányt alakítja, aki egy személyes bosszúhadjáratot folytat Moby Dick ellen, miután elvesztette a lábát a bálnával való korábbi összecsapás során. Peck alakítása vegyes fogadtatásban részesült: bár hitelesen hozta Ahab szenvedélyét és eltökéltségét, néhány kritikus úgy vélte, hogy túl merev és visszafogott volt a karakter vad megszállottságának kifejezéséhez.

Richard Basehart (Ishmael) - Basehart játssza Ishmaelt, a történet narrátorát, aki kívülállóként szemléli Ahab kapitány tragikus történetét. Az ő alakítása csendesebb, de fontos ellenpontot jelent Ahab szélsőséges jelleméhez.

Ahab kapitány küzdelme a nagy fehér bálnával (Fotó: Mafab.hu)

Orson Welles (Father Mapple) - Orson Welles rövid, de emlékezetes szerepben tűnik fel, mint Father Mapple, a prédikátor, aki a bálnavadászokhoz intézett szentbeszédével bevezeti a történet biblikus és erkölcsi témáit. Welles szónoki stílusa és karizmatikus jelenléte lenyűgöző.

Érdekességek

A film nagy részét a tengeren forgatták, ami rendkívüli kihívást jelentett az 1950-es évek technológiájával. Moby Dick, a hatalmas fehér bálna, mechanikus bábként készült el, amelyet részben életnagyságú modellként, részben miniatűrként használtak. Bár mai szemmel nézve az effektek kissé elavultnak tűnhetnek, a Moby Dick korának egyik legambiciózusabb filmes vállalkozása volt. John Huston ragaszkodott ahhoz, hogy a filmet a lehető legnagyobb mértékben igazi tengeren és valódi hajókon forgassák le. 

Fotó: Mafab.hu

Ennek az ambiciózus tervnek azonban azok lettek a következményei, hogy stábtagok közül többen is tengeribetegek lettek a forgatás alatt, s a film a költségvetését bőven túllépve, s jóval a határidő után készült el. Huston később úgy emlékezett vissza, hogy ez volt a legnehezebb általa rendezett film a karrierje során – olvasható a Mafab.hu összeállításában.

Összegzés

A Moby Dick egyik kedvenc kamaszkori regényem volt. A tenger, a férfias küzdelem, a természettel folytatott harc és maga Ahab kapitány elvarázsolt. Szerettem volna én is a nagy fehér bálnát legyőzni. Az 1956-os filmadaptáció nagy hatással volt rám. Ez a mozi állt a legközelebb ahhoz a világhoz, amit elképzeltem. 

Gregory Peck nagyszerűen alakította Ahab kapitányt, bár sok kritika érte az alakítását a merevsége miatt, szerintem szenzációs, nagyon hiteles volt. A film annak ellenére, hogy 1956-os, a tengeri élet és a bálnavadászat lenyűgöző ábrázolását nyújtja. Ez a mozi az egyik legambiciózusabb adaptációja Melville regényének, amely továbbra is fontos mérföldkő a tengeri kalandfilmek történetében.

Idővonal: A Moby Dick című filmet 1956-ban mutatták be, abban az évben, amikor  Grace Kelly színésznő feleségül ment III. Rainier monacói herceghez,  Horthy Miklós utolsó, 88. születésnapját ünnepli a magyar kolónia tagjaival EstorilbanGamal Abden-Nasszer egyiptomi elnök nevezetes alexandriai beszéde, amelyben bejelenti a Szuezi-csatorna államosítását, azzal érvelve, hogy ebből finanszírozzák az Asszuánnál tervezett gát költségeit. Kitör az 1956-os forradalom Magyarországon, a szovjet csapatok bevonulnak Budapestre, Nagy Imre a jugoszláv követségre menekül, Kádár János Szolnokon megalakítja a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormányt, XII. Piusz pápa kiadja a Luctuosissimi eventus kezdetű enciklikáját a magyar nép békéjéért és szabadságáért folyó nyilvános imákról. - Wikipédia

A Gregory Peck filmjeit bemutató sorozatunkban a jövő héten a győztes mozival érkezünk.

Borítókép: Ahab kapitány (Gregory Peck) - (Fotó: Port.hu)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.