Sosem értettem, amikor a magyar irodalomban többé-kevésbé jártasak arról vitatkoztak, hogy Rejtő Jenő „ponyvának” számít-e vagy sem. Úgy vagyok vele, hogy aki akarja, tartsa annak, aki meg ismeri, olvasta, és így minden valószínűség szerint szereti legalább néhány alkotását, annak nem ez jut eszébe a műveiről, hogy mindenáron beletegye valamilyen minősítést jelentő kategóriába.
Nekem a legjobbkor került a kezembe a könyve, tizenegy éves korom körül. Ha úgy esett, hogy kisebb-nagyobb betegség miatt otthon maradhattam az iskolából, akkor rendszerint leemeltem a polcról valamelyik akkortájt kiadott sárga színű könyvét. És mivel sose untam meg később sem, egy-egy szívemhez közelebb álló kötetét, nem egyszer, nem kétszer, túlzás nélkül állíthatom, hogy harminc-negyven alkalommal is végigolvastam az idők folyamán.
Mert aki a tragikusan fiatalon elhunyt Rejtőt tényleg szereti, újra vissza-visszatér kedvenc regényeihez, Piszkos Fredhez, Fülig Jimmyhez, Gorcsev Ivánhoz, Vanek úrhoz, hogy csak a legismertebb karaktereket idézzük fel. Ám aki kicsit jobban szereti a szerzőt, annak ugyanannyit mond Galamb, Troppauer Hümér, Wendriner Aladár, Emin pasa, Tuskó Hopkins neve, nem is szólva Black úrról, a varázslóról, hogy Vucli Tóbiásról, az önműködő villamosjegy feltalálójáról se feledkezzünk meg. De említhetnénk még több tucat klasszikus figurát a Rejtő-univerzumból.
A Rejtő-rajongók gyakorta megismerik, felismerik egymást, rácsodálkoznak egymásra: jé, te is?!. Több ilyen élményem volt nekem is, hogy egy újonnan szerzett szimpatikus ismerőssel beszélgetve kiderült, hogy mindketten rajongói vagyunk a 118 esztendővel ezelőtt született író műveinek.
És ha az ember tényleg szerelembe esik Rejtő valamely könyvével, akkor elkötelezett rajongója lesz az egész életművének. Rejtő varázslata ugyanis ezt is jelenti: ablakot nyit. Ablakot nyit a világra, a könyvekre, az olvasásra, s nemcsak egyes könyvekre, hanem ugyanúgy egész életműveket olvastatott végig velem az a felismerés, hogy egy írót úgy lehet megérteni igazán, ha elolvassuk a kötelező tananyagnak számító könyvét, és a könyvtár sarkában porosodó elfeledett, jelentéktelennek számító jegyzetecskéit is.