Egy pillanatra se feledjük, hogy ez a megbélyegzés és az őslakosság elleni etnikai uszítás drámai következményekhez vezethet: minden pogrom és maga a holokauszt is így kezdődött a történelem során. Télen, amikor az olvasók segélyszállítmányát kísértem Kárpátaljára, egy helyi magyar elöljáró, aki több száz belső ukrán menekült fogadását és (a magyar állam adományaiból) teljes ellátását szervezte éppen, elmesélt egy nagyon is jellemző történetet: a korábban színmagyar településen az egyik menekült ugyanis ráüvöltött, hogy „Ukránul beszélj, Ukrajnában vagy!”
A gond csak az volt, hogy jobb híján ezt anyanyelvén, azaz oroszul üvöltötte…
A valódi ukrán állami hozzáállást jól jellemzi, hogy néhány napja egy záhonyi átkelési kísérlet során kiderült: Füssy Angélát, a PestiSrácok.hu oknyomozó újságíróját, Az akta című leleplező műsor alkotóját és Molnár H. Boglárkát, az MTVA Junior Prima díjas riporterét három évre kitiltották az országból. Mindketten bátor helyszíni riportokat készítettek korábban a kárpátaljai magyarüldözésről. Az orosz–ukrán háború eseményeivel tudatosan nem foglalkoztak, kizárólag nemzettársaink szenvedéseire összpontosítottak, most mégis rágalomkampány indult ellenük az ukrán propagandasajtóban, névvel, fotóval gyalázva az újságírókat, orosz ügynöknek állítva be őket.
Forrásaink szerint bizonyossá vált, hogy kollégáink és más magyarok kitiltása válasz volt arra, hogy Magyarország fél éve feltartóztatta a (front helyett) nyugati sítúrára induló, bűncselekmények miatt körözött Viktor Balogát a határon. Miként a kárpátaljai származású Varga Ádám műsorvezető megfogalmazta azt Az akta legújabb részében: – Ukrajnát klánok, kiskirályok uralják. Ha a Baloga klán a magyarságot vegzálja, arra felülről engedélyt kapott. Ő a hatalom ostora, mindig is azt csinálta, amit a hatalom képviselt.
Tehát Ukrajnában a magyarok üldözése, az etnikai tisztogatás az állam támogatásával, a durva eseteknél a kijevi tisztviselők cinkos félrenézése mellett zajlik. Immár tíz éve, a háború előtt is. Hiába a szép szavak, a frissen kinevezett új budapesti ukrán követ „magyarbarát” bülbüléneke, a rögvalóság letaglózó.
S bár Magyarország legfőbb célja a béke, s keresztény emberként nem akarhatunk rosszat a sokat szenvedett ukrán népnek (nagyon helyes, hogy ezt Novák Katalin rendre képviseli és hangsúlyozza), mégis tudatosítanunk kell magunkban: a mai Ukrajna EU-tagsága számunkra végzetes volna.
Egy magyargyűlölő, tömeggyilkosokat nemzeti hősként tisztelő, konfliktuskereső, amerikai bábállamként funkcionáló latorállam formális megjelenése a brüsszeli döntéshozatalban nemcsak a mi Kárpát-medencei magyar reneszánszunkat morzsolná fel, de betenne annak a reményünknek is, hogy az európai közösség újra egyenlő és egymást tisztelő nemzetek sikeres gazdasági társulása lesz, mint ahogyan azt a bölcs alapító atyák 1957-ben Rómában megálmodták.