Még karácsony előtt készek asztalhoz ülni a diákok

A HÖOK még a karácsonyi ünnepek előtt kész ismét tárgyalóasztalhoz ülni. Az egyeztetéssel összefüggő kérdéseiket hét pontba gyűjtötték a hallgatók. Ismert, Giró Szász András délben bejelentette legalább 55 ezer hallgató ingyen kezdheti meg felsőfokú tanulmányait 2013-ban.

WA
2012. 12. 19. 17:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) még a karácsonyi ünnepek előtt kész ismét tárgyalóasztalhoz ülni. A szervezet azt kéri Balog Zoltán emberierőforrások-minisztertől, hogy a vonatkozó, részleteket és konkrétumokat is tartalmazó előterjesztéseket küldje el nekik. A HÖOK az egyeztetéssel összefüggő kérdéseket hét pontban foglalta össze.

Nagy Dávid, a szervezet elnöke szerdán nyilvánosságra hozta a tárca vezetőjének írt levelüket, amelyben üdvözölték, hogy a korábbi bejelentésekhez és intézkedésekhez képest legalább az államilag finanszírozott képzésbe felvehető hallgatók számával kapcsolatosan előrelépést jelent a kormánydöntés.

Kérette magát a HÖOK?

Giró-Szász András délelőtt megerősítette a kormány tárgyalási szándékát. Mint mondta, a szakminiszter eddig is tárgyalt a rektorokkal, a HÖOK-osokat is legalább ötször meghívta; minden szándéka, hogy továbbra is bevonja őket a döntések előkészítésébe. Balog Zoltán miniszter a kormányszóvivői sajtótájékoztatóval egy időben tájékoztatta Nagy Dávid HÖOK-elnököt a kormány döntéséről, aki befejezte a Parlament előtti ülősztrájkot, tárgyalni viszont akkor még nem akart.

Balog Zoltán szerda reggel arról beszélt: úgy látja, nem a megegyezés szándékával jöttek a hallgatók a kormányzattal való keddi tárgyalásra, hanem „inkább balhét akartak csinálni, ez csak részben sikerült”. Reményét fejezte ki, hogy lesznek olyan tárgyalások, ahol érdemben tudnak majd eszmecserét folytatni.

Legalább 55 ezer ingyenes férőhely lesz a felsőoktatásban

Giró-Szász András kormányszóvivő szerdán jelentette be, hogy a felsőoktatásban az állam által finanszírozott hallgatók száma 2013-ban nem lehet kevesebb 55 ezernél, közölve: a pontszámokat a szaktárca karácsonyig nyilvánosságra hozza. A kormányszóvivő arról is tájékoztatott: jövőre 24 milliárd forinttal többet kap a felsőoktatás.

Szerda délelőtti ülésén határozatot hozott a kormány, hogy mindazoknak, akik minőségileg megfelelnek a felsőoktatási felvétel követelményeinek, az állam kifizeti a tanulmányaikat – számolt be a vonatkozó határozatról délben a Parlamentben Giró-Szász András kormányszóvivő, megismételve a már korábban ismert részleteket, amelyek szerint azt kérik a hallgatóktól, hogy a tanulmányok elvégzése után Magyarországon helyezkedjenek el. Elmondta, a keretszámokról szóló jogszabályi környezet jelenleg már nincsen érvényben, s hozzátette, hogy a pontszámokat a szaktárca karácsonyig nyilvánosságra hozza.

A HÖOK levele

A HÖOK levelében azt írta, az is világos ugyanakkor, hogy a hallgatói szerződés, az intézményi autonómia és a felsőoktatási forráskivonások ügyében nincs haladás, az ezekre vonatkozó álláspontjukat továbbra is fenntartják.

Tekintettel arra, hogy az adatszolgáltatás elmaradása és az elmúlt hetek bizonytalansága miatt már most is jelentősen sérültek a felvételizők jogai, a legsürgetőbb jelenleg a 2013. évi felvételi eljárás ügyének mielőbbi megnyugtató rendezése – írták.

Hét kérdés

A HÖOK az egyeztetést hét kérdés alapján javasolja lebonyolítani: milyen arányban oszlik meg a bejelentett 55 ezres létszámkeret a különböző képzési szintek között (alap- és mesterszak, osztatlan, doktori és felsőoktatási szakképzés), ténylegesen hányan kezdhetik meg felsőfokú tanulmányaikat a most érettségi és felvételi előtt álló diákok közül.

Kíváncsiak továbbá arra, miként határozzák meg a szakonkénti felvételi ponthatárokat az érettségi eredmények és a felvételi jelentkezések megoszlásának ismerete nélkül, pontosan mekkora a 2013. évi felsőoktatási költségvetési ráfordítás – több vagy kevesebb a 2011-es szintnél –, beleértve a szakképzési és innovációs járulékokat is, amelyek már nem állnak az intézmények rendelkezésére, a 24 milliárd forint többletforrás milyen célokra használható fel, és kompenzálja-e az év folyamán történt elvonásokat, illetve azokat, amelyekről kedden tájékoztatták az intézményvezetőket.

Garantálja-e a kormány a felsőoktatási intézmények autonómiájának helyreállítását, kiemelten a rektorok szabad megválasztásának jogát, tiszteletben tartja-e a kabinet az Európai Unió, az emberek és a munkaerő szabad áramlására vonatkozó alapelvét, amelyet a közösségi és a magyar jogrend is biztosít? Végül arra is kíváncsiak, mikor fogadják el a 2013. évi intézményi finanszírozásáról és a hallgatói juttatásokról szóló szabályozásokat, érintik-e ezeket a most bejelentett átalakítások, lesznek-e tanulmányi, illetve szociális alapú ösztöndíjak.

Már megint tüntetés

Szerda délután a hallgatói szerződés ellen, illetve a jogászok és a közgazdászok ingyenes képzéséért demonstráltak a Magyar Tudományos Akadémia épülete előtt a gimnazisták és egyetemisták.

Az oktatási államtitkár szerint „legyen szó sztrájkról vagy tüntetésről”, a diákok véleménynyilvánítási jogát és szabadságát korlátozni semmilyen módon nem lehet. Hoffmann Rózsa az MTI kérdésére közölte: tájékoztatást kért a balatonalmádi esetről.

A felsőoktatás átalakítása – Mi történt eddig?

A kormány december 6-án határozott a felsőoktatás átalakításáról, melynek keretében kamattámogatású diákhitel segítségével tették volna elérhetővé a továbbtanulást mindenki számára. Ezt követően országszerte tiltakozó megmozdulások kezdődtek, Budapesten például egy alkalommal megbénították a Petőfi híd forgalmát, máskor petíciót vittek az oktatási államtitkársághoz, és december 17-én este a Magyar Rádióban is beolvastatták követeléseiket a hallgatók. Ez idő alatt a kormányzat többször is egyeztetést kezdeményezett a HÖOK-kal, a hallgatói képviselet azonban sorra visszautasította a próbálkozásokat. Orbán Viktor december 15-i, diákokkal folytatott megbeszélése után bejelentette: eltörlik a keretszámokat, erről aztán december 16-án este döntött is az Országgyűlés. Mint Rogán Antal és Balog Zoltán is fogalmazott: megértették a diákok követelését. Az emberi erőforrások minisztere a december 18-i, megszakadt egyeztetést követően kijelentette: nem lesz tandíj, sem keretszámrendszer, a hallgatói szerződésről pedig tárgyalást ígért.

A felsőoktatás átalakításával kapcsolatos események kronológiáját ide kattintva olvashatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.