Gyurcsányon civakodik Bajnai és Mesterházy?

Sok a kérdőjel a baloldali összefogás körül; kiderült, honnan áramlanak milliók Bajnaiékhoz, folytatódik a rezsicsökkentés és az uniós nyomásgyakorlás sem szűnt meg. Az MNO heti összefoglalója.

PR
2013. 04. 21. 4:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Formálódik a rezsicsökkentés-ellenes koalíció, és újra egymásra találtak azok, akik együtt tették tönkre az országot” így reagált Kocsis Máté, a Fidesz kommunikációs igazgatója a hírre, miszerint Mesterházy Attila MSZP-elnök bejelentette: tárgyalásra hívja jövő hétfő délelőttre az Együtt 2014 – Párbeszéd Magyarországért választási szövetség és a Demokratikus Koalíció képviselőit, hogy kezdjék meg az egyeztetést a kormányváltáshoz szükséges összefogásról. Kocsis felidézte: köztudott, hogy Gyurcsányék ellenzik a rezsicsökkentést, Mesterházy egyszer ezt, egyszer azt mondta róla, Bajnai pedig éppen a héten ismerte be, hogy ő sem támogatja.

Mesterházy meghívását megelőzően Bajnai azt kezdeményezte, hogy az MSZP által korábban javasolt év végi, jövő év eleji megállapodás helyett már nyáron kezdje meg a tárgyalásokat és őszre hozza tető alá az egyezséget az általa vezetett Együtt 2014–PM szövetség és a szocialista párt.

Az MSZP és az Együtt–PM közötti együttműködésben ugyanakkor vitakérdés lehet a Demokratikus Koalíció szerepe. Bajnai ugyanis kétpárti tárgyalásokat javasolt, és úgy fogalmazott: a megállapodást a demokratikus ellenzék két vezető erejének, az MSZP-nek és az Együtt–PM szövetségnek kell megkötnie, ők képviselhetik majd a körülöttük kialakuló szövetségesi rendszert is. Mesterházy viszont azt mondta: az Együtt-PM és a DK képviselőit is várja hétfő délelőtt 10 órára a szocialisták Jókai utcai székházába, de nyitott más helyszínre is.

Korábban a Heti Válasz azt írta: Gyurcsány Ferenc azzal tartja sakkban a Mesterházyt, hogy ha nem veszik be az ellenzéki összefogásba, elárulja, kik szivárogtatták ki az őszödi beszédet. Kövér László szombaton azt nyilatkozta: a jobboldalnak arra kell felkészülnie, hogy a ma még széttagolt baloldal a választás előtt összeáll, méghozzá Bajnai vezérletével.

Az MNO egyébként szerdán számolt be arról, hogy húsz százalékkal vagy nagyobb mértékben csökkenhet a kéményseprés díja, míg a szemétszállítási díjak esetében a kormánypárt úgy kívánja szabályozni a csökkentést, hogy a 2012. április 14-én hatályban lévő árakból enged majd 10 százalékot. Ez Veszprém esetében azt jelentheti, hogy több mint 50 százalékkal mérséklődhetnek a szemétszállítási díjak július 1-jétől. A részletekről hétfői ülésén tárgyal a Fidesz-frakció.

Mivel a kormány elkötelezett a rezsicsökkentés folyamatának továbbvitele mellett, ennek jegyében várhatóan június 1-jével hatályba lép a palackos és a tartályos PB-gáz 10 százalékos árcsökkentése – közölte Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) parlamenti államtitkára pénteken.

Szerdán vitázott az Európai Parlament (EP) Magyarországról, főként az alaptörvény nemrég elfogadott negyedik módosításáról. A baloldalról érkező kritikák sorában Hannes Swoboda, az európai szocialisták frakcióvezetője növekvő magyarországi antiszemitizmust vizionált. A fideszes Szájer József visszautasította a vádakat, és emlékeztetett, a napokban az alaptörvény módosítása alapján tiltották be az Adj gázt! címmel tervezett motoros felvonulást, amelyet a holokauszt áldozataira emlékező Élet menetével egy időben tartottak volna. (Az MNO pénteken közölte azt is: a motoros felvonulás betiltására Orbán Viktor miniszterelnök utasította Pintér Sándor belügyminisztert.) A liberális Guy Verhofstadt jogsértés nélkül is elvenné Magyarországtól az uniós szavazati jogot, szerinte a 7-es cikkely alkalmazásához ugyanis elég, ha felvetődik ennek a kockázata. Viviane Reding igazságügyi biztos záró megszólalásában elmondta: a 7-es cikkely alkalmazását még nem tartja időszerűnek.

A Magyar Nemzet kedden írta: az uniós biztos magánakciója lehetett az a híresztelés, hogy az Európai Néppárt dubrovniki ülésén szóba került a Fidesz kizárása a pártcsaládból. Az Index brüsszeli és strasbourgi informátorokra hivatkozva állítja: a luxemburgi biztos ezzel az akcióval azt akarta elérni, hogy esélyes legyen José Manuel Barroso jövőre megüresedő posztjára. Könnyen lehet azonban, hogy eltaktikázta magát. Navracsics Tibor miniszter pénteken azt nyilatkozta: először azt gondolta, hogy az uniós biztos mindössze rosszul tájékozott bizonyos kérdésekben, de miután újra és újra megismételte a hazánkkal kapcsolatos pontatlan információkat és csúsztatásokat tartalmazó nyilatkozatait, úgy érezte, szükség van arra, hogy ezt tisztázza, ezért adott interjút a European Voice című lapnak.

Giró-Szász András kormányszóvivő szerint ha az alaptörvény negyedik módosításához kapcsolódó alacsonyabb szintű jogszabályokat elfogadják, az Európai Unióban is nyugvópontra jutnak a viták. Orbán Viktor az uniós vitán nem volt ott, de előző este részt vett a néppárti frakció ülésén. A jelenlévők szerint többször taps szakította meg a kormányfő beszédét, amikor a hazánkat érintő kérdésekre válaszolt. – Jó volt magyarnak lenni ebben a közegben – összegzett.

Minden olyan ponton, ahol a közösségi és a magyar jog ütközése egyértelműen kimutatható – és ezt az Európai Bizottság jogi szakértőivel alá is támasztja –, a kormány kész arra, hogy kezelje a bizottsági észrevételeket és szükség esetén átvezesse azokat a magyar jogrendszerbe – mondta Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője a negyedik alkotmánymódosításról a kormány és az Európai Unió között zajló vita kapcsán csütörtökön.

A miniszterelnök szerint azért támadják az unióban Magyarországot, hogy nyomás alatt tartsák, és eltérítsék a kormány által képviselt irányvonaltól. Orbán Viktor a Kossuth rádióban arról is beszélt, hogy José Manuel Barroso európai bizottsági elnöknek az alkotmánymódosítást érintő felvetései közül a költségvetési hiányfék ügyében nem fog meghátrálni a magyar kabinet. A kormányfő hangsúlyozta, hogy míg a magyar válságkezelés sikeres, az európai nem.  Az El Mundo című spanyol lapnak adott interjúban a kormányfő azt hangsúlyozta: a magyar alkotmány konstruktív, nem liberális, de nem is konzervatív, olyan értékekre épül, amelyeket a magyarok fontosnak tartanak, ez az alkotmány a közjót szolgálja.Pénteken egyébként példaértékűnek nevezte Orbán kiállását az Európai Bizottsággal szemben Crin Antonescu román liberális pártelnök, a bukaresti szenátus elnöke.

A Magyar Nemzet pénteken számolt be arról, hogy több mint kétszázmillió forint adományt kapott 2011–2012-ben a Haza és Haladás Alapítvány. Bajnai Gordonékat Amerikából támogatják a legbőkezűbben, a legbőkezűbb adakozó a Hillary Clinton volt amerikai külügyminiszterhez, illetve Soros Györgyhöz kötődő Center for American Progress (CAP) progresszív politikai kutatóintézet, amely a támogatások több mint felét adta: 2011-ben 209 ezer eurót, mai árfolyamon körülbelül 60 millió forintot, 2012-ben pedig 228 771 dollárt, mai árfolyamon mintegy 52 millió forintot. A további támogatók között szerepelt az OTP Bank és a Mol is. Az OTP 2011-ben tízmillió, a Mol 2011-ben 10, tavaly pedig 15 millió forintot adott az alapítványnak. További adományok érkeztek 2011-ben Bojár Gábortól (3 millió forint), a Graphisoft alapítójától, Szigetvári Viktortól (2 millió forint), az alapítvány kuratóriumi tagjától, a Haza és Haladás Egyesület elnökétől és magától Bajnai Gordontól is (4,25 millió forint).

Az állam nem szól bele a Mol támogatási politikájába – mondta el Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter az Info Rádiónak, de hozzátette: tájékozódni fog az ügyben. A tárcavezető a Hír TV-nek úgy nyilatkozott: több kérdésre is választ vár az olajvállalat vezetésétől, és az eddigi gyakorlat befejezését kéri majd tőlük. Egyelőre azonban nem nyilvános, hogy a Bajnai Gordon vezette Haza és Haladás Alapítvány milyen szempontok alapján kapott összesen 25 millió forintot a Moltól, ráadásul a cég honlapján az szerepel, hogy nem támogatnak politikai célokat és pártokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.