A Hvg.hu szerint az őrizetbe vett személyek között van a cég két vezetője, illetve kisebb beosztású munkatársaik. Az utóbbiakról úgy tudni, pénztárosként dolgoztak a Hungária Zrt-nél, és egyelőre nem tettek vallomást, ügyvédet kértek ahhoz, hogy beszéljenek a hatóság embereinek.
Az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) kommunikációs szolgálatának közleményében azt írtak, hogy az MNB feljelentése alapján a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda csütörtökön nyomozást rendelt el sikkasztás bűntett elkövetésének gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen.
Az ügyben a nyomozók házkutatást tartottak és iratokat foglaltak le, négy embert gyanúsítottként hallgattak ki, majd őket bűnügyi őrizetbe vették – tették hozzá.
Az utóbbi időben az MNB több pénzintézetnél indított vizsgálatot, elsőként a Buda-Cash Brókerháznál. Február 24-én Windisch László, az MNB alelnöke bejelentette, hogy bűncselekmény elkövetésének gyanúja miatt büntetőfeljelentést tettek. Kifejtette: a Magyar Nemzeti Bank több évtizedes visszaélés-sorozatot gyanít a Buda-Cash Brókerháznál, ezért azonnali hatállyal felfüggesztette annak működési engedélyét, és a brókerházzal összefüggésbe hozható Dél-Dunántúli Regionális Bank (DRB) bankcsoporthoz tartozó négy banknál is hozott korlátozó intézkedéseket.
Március 3-án az MNB bejelentette, hogy ismeretlen tettesek ellen feljelentést tettek a Széchenyi Kereskedelmi Bank Zrt.-nél történt, a jegybank álláspontja szerint bűncselekmények gyanúját felvető események miatt.
Pénteken ugyancsak az MNB közölte, hogy a társaságnál észlelt szabálytalanságok miatt csütörtök este részlegesen felfüggesztette a Hungária Értékpapír Zrt. tevékenységi engedélyét, felügyeleti biztost rendelt ki a céghez és büntetőfeljelentést is tett a rendőrségen.
Az Index szerint a cég nem tudta már visszafizetni a saját kötvényeit, ezért vannak nagy bajban. A kötvények tulajdonosai túlnyomórészt magánszemélyek.
A Buda-Cash-üggyel kapcsolatban Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggeli rádióinterjújában arról beszélt, hogy sürgősen körül kell nézni az összes brókercégnél, mindent ellenőrizni kell, és „ki kell takarítani ezt az istállót”.
Megerősítette, tárgyalnak a bankszövetséggel és a jegybankkal arról, hol kell szigorítani az ellenőrzés rendszerét, és azt is mondta, nem szabad, hogy eltűnjön a napirendről a legfontosabb kérdés: „hol az emberek pénze?”
„Ha az igazságszolgáltatást irányíthatnám, akkor már mind börtönben lenne” – fogalmazott a miniszterelnök a Buda-Cashnél történt csalássorozat elkövetőiről, hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a kormány nem irányíthatja az igazságszolgáltatást.
Orbán Viktor pénteken a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara rendezvényén arról beszélt, hogy nem lehet kizárni, hogy vannak még törvényen kívüli, nehéz helyzetben lévő brókercégek Magyarországon.
A kormány mindent megtesz, hogy ha kell, akár törvénymódosítással megerősítse a pénzügyi felügyelet jogosítványait – tette hozzá a kormányfő a gazdasági évnyitó című gazdaságpolitikai fórumon.
A bankrendszer után a brókervilágban is igyekszünk olyan helyzetet teremteni, hogy ilyen állapot még egyszer ne álljon elő – mondta Orbán Viktor a Buda-Cash-ügyre utalva.
Az őrizetbe vételek ügyében kerestük az Országos Rendőr-főkapitányságot és a Nemzeti Nyomozó Irodát is, előbbitől választ ígértek e-mailben feltett kérdéseinkre. Ahogy megkapjuk a válaszokat, frissítjük cikkünket.
– Most kezdődik az igazi botrány
– Pintér Zoltán, a Buda-Cash alapítója
– Így juthatnak hozzá nyugdíjukhoz a DRB ügyfelei
– Kettős könyvelést vezetett a Buda-Cash?
– Bukhatja a pénzét a siklósi önkormányzat
– Siklósi jajkiáltás: százezer forintja sem maradt az önkormányzatnak
– Saját csapdájukban a Buda-Cash ügyfelei