A Bank of America Merrill Lynch bankcsoport londoni elemzőrészlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) közgazdászai a befektetési ajánlású és a befektetésre nem ajánlott osztályzati sávok határövezetében lévő feltörekvő gazdaságok minősítési esélyeit elemezték annak alapján, hogy a vizsgált országok makromutatói milyen irányban változtak a legutóbbi fel-, illetve leminősítések óta.
Magyarország esetében megállapították, hogy a cég által figyelembe vett öt alapmutató – a három évre visszatekintő éves átlagos reálnövekedés, az export százalékában mért teljes külső adósságállomány, a devizatartalékokhoz viszonyított rövid lejáratú külső adósság, az államháztartási hiány és a GDP-arányos folyómérleg-egyenleg – közül négy javult a befektetési ajánlású magyar szuverén adósbesorolás megvonása óta. Egyedül a hazai össztermékhez mért államháztartási deficit romlott, de a cég kiemeli, hogy az összehasonlító bázisévben – vagyis 2011-ben, amikor Magyarországtól két hitelminősítő is megvonta a befektetési ajánlású besorolást – ezt az adatot torzították a nyugdíjpénztári rendszer átalakításából eredő költségvetési transzferek.
A társaság londoni elemzői szerint mindez, valamint a javuló növekedési várakozások és a költségvetési szigor – amelyet az Európai Bizottság is felügyel – megteremti a feltételeit annak, hogy Magyarország jövőre visszatérhessen a befektetési ajánlású adósminősítési kategóriába. Emellett a gazdasági növekedésen is egyre inkább látszanak a költségvetési és a magánszektorban 2008 óta végbement pénzügyi kiigazítás előnyös hatásai.
A jövő év nyara előtt nem valószínű azonban Magyarország felminősítése, mivel a hitelminősítők meg akarják várni a devizaalapú hitelekkel kapcsolatos vitás kérdések lezárását, a 2014-es államadósság-folyamatok teljes körű adatsorát és a jövő évi államháztartási deficitcél teljesítésének terveit; addig a magyar osztályzati felülvizsgálatok várhatóan semleges eredménnyel zárulnak – jósolták keddi tanulmányukban az elemzők.
Az előrejelzések szerint idén is 3 százalék alatt marad az államháztartási hiány, az NGM előrejelzése szerint pedig a vártnál alacsonyabb, a GDP 76,9 százaléka lehet az államadósság szintje. Eközben pörög az export, és messze 4 millió fölött van a dolgozók száma.
A hitelminősítőknek már javítaniuk kellett volna az ország besorolását – mondta nemrég Cséfalvay Zoltán a Napi Gazdaságnak. „A munkahelyteremtés, a beruházások, az export, a növekedés és az államháztartási hiány mutatója alapján Magyarország már nem azon a szinten van, mint ahol a hitelminősítők jegelik. Már fel kellett volna minősíteniük Magyarországot” – mutatott rá az NGM volt államtitkára, ugyanakkor ő is annak a véleménynek adott hangot, hogy a hitelminősítők ezzel a lépéssel megvárják, hogy mi történik a devizahitelesekkel.
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter már tavaly év végén úgy nyilatkozott, hogy a vicc kategóriájába tartozik az, hogy hitelminősítők még mindig a bóvli kategóriában tartják nyilván Magyarországot, miközben a magyar állampapírok rendkívül népszerűek. A tárcavezető akkor 2014-re vonatkozóan közölte, bízik benne, hogy a jövő évben elindulnak a felminősítések, amit a K&H bank vezérigazgatója is indokoltnak nevezett, és így vélekedett a BNP Paribas bank is.
Ugyanakkor – bár a japán Rating & Investment Information Inc. javított hazánk szuverén adósbesorolására vonatkozó kilátásán még tavaly – a felminősítéssel eddig a többiek adósak maradtak. A hitelminősítők „még nem ismerték el teljesen” a magyar gazdaság meglepő növekedési dinamikáját és külső sebezhetőségének mérséklődését, de valószínű, hogy idén pozitív minősítési lépésekkel ezt megteszik – jósolták még a nyáron helyzetértékelésükben londoni pénzügyi elemzők.
Ismert, Magyarországra a három nagy nemzetközi hitelminősítő közül jelenleg a Standard & Poor’s tartja érvényben a leggyengébb, BB/B besorolást; a hosszú futamidejű magyar osztályzat a társaság listáján a befektetési ajánlású sáv aljától két fokozattal elmarad. A Moody’s hosszú távú magyar szuverén osztályzata ennél egy fokozattal jobb: Ba1, amely e cég besorolási módszertana alapján azonos a Fitch Ratings BB+ hosszú futamú magyar szuverén devizaadósi minősítésével. Magyarország államadós-osztályzatainak kilátása a három cég közül azonban kettőnél már stabil: a Standard & Poor’s március vége, a Fitch 2012 decembere óta stabil kilátást tart érvényben a magyar besorolásokra.
Azóta azonban sem a Moody’s, sem a Fitch, sem az S&P nem javított a magyar adósbesoroláson; ez most megváltozhat.