Január 31-éig részmegállapodást köt Balog a hallgatókkal

Hat területre kiterjedő részmegállapodást köt a HÖOK-kal az erőforrástárca – jelentette be a szakminiszter pénteki sajtótájékoztatóján.

BuL
2013. 01. 11. 12:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az új év új kezdetet jelentett az oktatási kormányzat és a hallgatók párbeszédében – fogalmazott Balog Zoltán a másfél órás péntek délelőtti egyeztetés után, hozzátéve: ma jobban értik egymást a felek, mint az előző év zűrzavaros időszakában.

Az erőforrás-miniszter bejelentette, január 31-éig részmegállapodást kötnek a HÖOK-kal hat területen. Először az egyeztetési mechanizmust alakítják ki, amelyhez az oktatók, a hallgatók és a gazdasági élet szereplőit is segítségül fogják hívni, különösen számítanak a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara közreműködésére. A hallgatók azon követeléséről is dossziét nyitnak a tárgyalások során, hogy a 16, államilag finanszírozott helyet nem kínáló szak esetében is esetleg lehessen ingyenes hely. Ez lehet az a pont, amikor már a HÖOK is elhiszi, hogy nincs tandíj és nincsenek keretszámok – fogalmazott a tárgyalások után Balog Zoltán.

A rektorválasztás kérdésében a kormányzat már most hajlandó arra, hogy a régi rendszer szerint történjék az egyetemi, főiskolai vezetők választása. A hallgatói szerződések ügyében azonban leszögezte a tárcavezető, vannak jogok és vannak kötelezettségek, ezzel együtt bejelentette: a hallgatói szerződésen is hajlandó változtatni a kormány. „Beszélni fogunk arról, hogy mi jár és mi kötelező” – fogalmazott.

Nagy Dávid, a HÖOK elnöke a megbeszélést követően úgy nyilatkozott, jelentős előrelépést sikerült elérniük az egyeztetésen, és várják a szakmai egyeztetésekre a képviselőket. Kiemelte, a HÖOK egyik fontos szempontja, hogy a 16 költségtérítéses szakon mindenképpen legyenek államilag finanszírozható helyek is. Emellett megállapítanának egy minimális bekerülési arányt is.

A tárca a rektorokkal az intézmények pénzügyi helyzetét is újra át fogja tekinteni. Az áprilisig folytatódó tárgyalások következő fordulója jövő csütörtökön lesz.

24 milliárd

Balog Zoltán karácsony előtt megerősítette a korábbi kormányhatározatban foglaltakat, miszerint aki 240 pont felett teljesít, az egyetemi kapacitások függvényében talál helyet magának az egyetemeken, valamint aki aláírja a hallgatói szerződést, az ingyen tanulhat a felsőoktatásban. A miniszter jelezte, hogy az egyetemi kapacitásról, a minőségi ponthatárokról és a hallgatói létszámról újabb adatokat kért a kormányzattól a HÖOK, s ezeket rendelkezésre is bocsátják.

A felsőoktatásban jövőre 24 milliárd forintot fordítanak a részben magánforrásokból épített beruházások kiváltására, 27 milliárdot pedig az egyetemek, főiskolák adósságátvállalására, valamint az uniós projektek önrészének állami átvállalására, az állami források megvannak erre – szögezte le a miniszter.

A HÖOK elnöke a sajtótájékoztatón kijelentette, hogy az elmúlt időszakban folyamatosan egyeztettek a különböző hallgatói hálózatokkal. „Kezdjük érteni, mit jelent a felülről nyitott felsőoktatás” – emelte ki Nagy Dávid. Hozzátette: azt, hogy vannak olyan tandíjas szakok, ahol nincsen állami ösztöndíjas férőhely, nem tudják elfogadni.

A felsőoktatás átalakítása – Mi történt eddig?

A kormány december 6-án határozott a felsőoktatás átalakításáról, amelynek keretében kamattámogatású diákhitel segítségével tették volna elérhetővé a továbbtanulást mindenki számára. Ezt követően országszerte tiltakozó megmozdulások kezdődtek, Budapesten például egy alkalommal megbénították a Petőfi híd forgalmát, máskor petíciót vittek az oktatási államtitkársághoz, és december 17-én este a Magyar Rádióban is beolvastatták követeléseiket a hallgatók. Ez idő alatt a kormányzat többször is egyeztetést kezdeményezett a HÖOK-kal, a hallgatói képviselet azonban sorra visszautasította a próbálkozásokat. Orbán Viktor december 15-ei, diákokkal folytatott megbeszélése után bejelentette: eltörlik a keretszámokat, erről aztán december 16-án este döntött is az Országgyűlés. Mint Rogán Antal frakcióvezető és Balog Zoltán miniszter is fogalmazott: megértették a diákok követelését. Az emberi erőforrások minisztere a december 18-ai, megszakadt egyeztetést követően kijelentette: nem lesz tandíj, sem keretszámrendszer, a hallgatói szerződésről pedig tárgyalást ígért. A HÖOK-elnök másnap be is fejezhette a Parlament előtti ülősztrájkját, majd bejelentették: a karácsonyi ünnepek előtt asztalhoz ülnek a tárcavezetővel. Ennek ellenére a diákok ismét utcára vonultak, aminek következményeként jött a már-már tradicionális hídfoglalás, utána kivételesen három fiatalt előállítottak, de hamar ki is engedték őket.

A felsőoktatás átalakításával kapcsolatos események kronológiáját ide kattintva olvashatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.