Közeledtek az álláspontok a minisztérium és a hallgatók között

A hallgatói szerződések és az egyetemi autonómia ügyében január elején folytatódnak az egyeztetések a minisztérium és a HÖOK között – jelentette ki Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere szombaton, miután fogadta a HÖOK vezetőit.

BM
2012. 12. 22. 17:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Balog Zoltán megerősítette a pénteki kormányhatározatban foglaltakat, miszerint, aki 240 pont felett teljesít, az egyetemi kapacitások függvényében talál helyet magának az egyetemeken, valamint aláírja a hallgatói szerződést, az ingyen tanulhat a felsőoktatásban.

A miniszter jelezte, hogy az egyetemi kapacitásról, a minőségi ponthatárokról és a hallgatói létszámról újabb adatokat kért a kormányzattól a HÖOK, s ezeket rendelkezésre is bocsátják.

A felsőoktatásban jövőre 24 milliárd forintot fordítanak a részben magánforrásokból épített beruházások kiváltására, 27 milliárdot pedig az egyetemek, főiskolák adósságátvállalására, valamint az uniós projektek önrészének állami átvállalására, az állami források pedig megvannak erre - szögezte le a miniszter.

Nagy Dávid, a HÖOK elnöke a sajtótájékoztatón kijelentette, hogy az elmúlt időszakban folyamatosan egyeztettek a különböző hallgatói hálózatokkal. „Kezdjük érteni, mit jelent a felülről nyitott felsőoktatás” – emelte ki Nagy Dávid. Hozzátette: azt, hogy vannak olyan tandíjas szakok, ahol nincsen állami ösztöndíjas férőhely, nem tudják elfogadni, de erről januárban még egyeztetnek a minisztériummal.

A röghöz kötés, a hallgatói szerződés ügyében elmozdulás történt, ugyanis „a kormány megnyitotta ezt a területet”. „Közös megoldást kell találnunk, hogy a hallgatói érdekek ne sérüljenek” – fűzte hozzá Nagy Dávid. A HÖOK elnöke kijelentette, hogy a két ünnep között a hallgatók webkettes felületén diákkonzultációt indítanak, ahol elsősorban az érintettek véleményét várják. Kérdésre válaszolva azt mondta, a végzett hallgatók Magyarországon tartását „nem röghöz kötéssel kell megoldani”. Az ezzel kapcsolatos érveket a hallgatói önkormányzatokon, fórumokon keresztül gyűjtik össze, és ennek mentén igyekeznek javaslatokat tenni a jövőben – jelezte Nagy Dávid.

Ehhez Balog Zoltán még annyit fűzött hozzá, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma is elindít egy „felvételi szájbarágót” a Felvi.hu-n. A dokumentum elérhető a Kormany.hu portálon is.

Az egyeztetésen Nagy Dávid HÖOK-elnök mellett részt vett Kiss Dávid, a szervezet elnökségi tagja, Maruzsa Zoltán felsőoktatásért és tudománypolitikáért felelős helyettes államtitkár, valamint Doncsev András, a minisztérium sajtófőnöke is.

A találkozó előtt Nagy Dávid leszögezte: reméli, hogy közelednek majd az álláspontok és a társadalom, a kormány és a diákok számára is megfelelő megoldás fog születni. Mint mondta: kíváncsiak arra is, hogy a korábbi keretszámok milyen viszonyban  vannak a jelenlegi kapacitásszámokkal.

Minimum 55 ezer hallgatót vesznek fel állami ösztöndíjasként

Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter csütörtökön közölte, a kormányzat azt szeretné, ha csak a felsőoktatási intézmények kapacitása szabna határt a felvehetők létszámának. Pénteken megjelent a magyar felsőoktatás megújításáról szóló kormányhatározat, amely rögzíti, hogy nem lehet kevesebb 55 ezernél azoknak a hallgatóknak száma, akiket 2013-ban vesznek fel állami ösztöndíjas képzésre.

Péntek délután a Széll Kálmán téren a három ELTE-s höokos által szervezett tüntetésen a demonstráló egyetemisták elégették a hallgatói szerződés mintapéldányait. Kiss Dávid elmondása szerint a HÖOK-nak semmi köze nincs a szerződéségetéshez. Nagy Dávid, a HÖOK elnöke a Parlament előtt tartott ülősztrájkot szerdán. Miután Balog Zoltán tájékoztatta a kormányszóvivői tájékoztatón elhangzottakról, befejezte a sztrájkolást, tárgyalni viszont nem akart a miniszterrel.

A felsőoktatás átalakítása – Mi történt eddig?

A kormány december 6-án határozott a felsőoktatás átalakításáról, amelynek keretében kamattámogatású diákhitel segítségével tették volna elérhetővé a továbbtanulást mindenki számára. Ezt követően országszerte tiltakozó megmozdulások kezdődtek, Budapesten például egy alkalommal megbénították a Petőfi híd forgalmát, máskor petíciót vittek az oktatási államtitkársághoz, és december 17-én este a Magyar Rádióban is beolvastatták követeléseiket a hallgatók. Ez idő alatt a kormányzat többször is egyeztetést kezdeményezett a HÖOK-kal, a hallgatói képviselet azonban sorra visszautasította a próbálkozásokat. Orbán Viktor december 15-i, diákokkal folytatott megbeszélése után bejelentette: eltörlik a keretszámokat, erről aztán december 16-án este döntött is az Országgyűlés. Mint Rogán Antal frakcióvezető és Balog Zoltán miniszter is fogalmazott: megértették a diákok követelését. Az emberi erőforrások minisztere a december 18-i, megszakadt egyeztetést követően kijelentette: nem lesz tandíj, sem keretszámrendszer, a hallgatói szerződésről pedig tárgyalást ígért. A HÖOK-elnök másnap be is fejezhette a Parlament előtti ülősztrájkját, majd bejelentették: a karácsonyi ünnepek előtt asztalhoz ülnek a tárcavezetővel. Ennek ellenére a diákok ismét utcára vonultak, melynek eredményeképpen jött a már-már tradicionális hídfoglalás, ami után kivételesen három fiatalt előállítottak, de hamar ki is engedték őket.

A felsőoktatás átalakításával kapcsolatos események kronológiáját ide kattintva olvashatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.