Ma kezdődik az önkormányzati ciklus – itt vannak a legfontosabb változások

A mai nappal megkezdődik a 2024–2029-es önkormányzati ciklus. A héten tartják az alakuló közgyűléseket és testületi üléseket, sok helyütt pont kerül a személyi döntések végére. Sorra vettük azokat a városokat, kerületeket, ahol a legérdekesebb változások történtek.

2024. 10. 01. 4:54
HZ1_4549

20240313 budapest borocz laszlo fidesz volt parlamenti kepviselo havran zoltan magyar nemzet
Fotó: Havran Zoltán
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Budapesten a XII. és az I. kerületben fordult meg legjobban a politikai széljárás. A polgári Hegyvidéken az összes egyéni körzetben a kutyapártos Kovács Gergely és szövetségesei nyertek. Pokorni Zoltán leköszönő fideszes polgármester utóda a Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) elnöke lett, aki a Fővárosi Közgyűlésben is mandátumhoz jutott. Szintén a budai oldalon az I. kerületben V. Naszályi Márta (Párbeszéd–Zöldek) búcsúzik a polgármesteri tisztségtől, ő ellenzéki önkormányzati képviselőként folytatja. Az új polgármesternek a kerület lakosai a fideszes Böröcz Lászlót választották, aki kényelmes többségből kezdi meg a kerület irányítását, ugyanis Budaváron egy kivétellel az összes egyéni körzetben a Fidesz–KDNP nyert.

Egyébként Böröcz László az egyetlen olyan kormánypárti polgármester, aki tagja lesz a Fővárosi Közgyűlésnek is. Kőbányán ebben a ciklusban könnyebb dolga lesz Kovács Róbert fideszes polgármesternek, ugyanis az előző ciklussal szemben jelentős képviselői többséggel folytathatja a megkezdett munkát. Ezzel szemben Karsay Ferenc, Budafok–Tétény fideszes polgármestere nehéz helyzetbe került, ugyanis a kormánypárt és az ellenzék 9-9 képviselői mandátumot szerzett, így előreláthatóan a Mi Hazánk és az MKKP egy-egy képviselői szavazata dönthet a szavazáskor.

A XVIII. kerületben a visszatérő Ughy Attilának nem sikerült legyőznie a DK-s Szaniszló Sándort, a korábbi fideszes polgármester nem vállal tovább politikai szerepet.

Wintermantel Zsolt, a fővárosi Fidesz–KDNP-frakció leköszönő vezetője Újpesten lesz önkormányzati képviselő. A IV. kerületben továbbra is a DK adja a polgármestert, a korábbi alpolgármester, Trippon Norbert kapott bizalmat. Óbudán érdekes helyzet állt elő: Kiss László (DK) újrázott, ám jelenleg előzetes letartoztatásban van korrupció gyanúja miatt.

Pest megye egyetlen megyei jogú városában, Érden ugyan Csőzik László baloldali polgármester jelentős felhatalmazást kapott, de korábbi szövetséges alpolgármestere már jelezte: kiszáll a frakcióból. Az LMP-s Tetlák Örs közösségi oldalán fakadt ki a régi-új polgármesterre, miután Csőzik úgy döntött, hogy nem kér Tetlák munkájából. A leköszönő alpolgármester úgy fogalmazott: tort ül a vörös polip.

Eközben Csőzik felesége, Bősz Anett bejelentette: nem lesz a továbbiakban főpolgármester-helyettes, sőt abbahagyja a közéleti szereplését, még a Pest megyei közgyűlésben sem vette fel a mandátumát, és lemond a DK-s párttagságáról is.

Esztergomban Hernádi Ádám (Fidesz–KDNP) több mint hetvenszázalékos szavazati aránnyal nyerte meg a helyi önkormányzati választásokat, a város korábbi független, megosztó vezetése miatt a kormánypárt megerősödött, így a polgármester második ciklusát kezdi meg.

Kaposváron Szita Károly (Fidesz–KDNP) megőrizte az ­1994-ben megszerzett pozícióját, 2023 óta ő a leghosszabb ideig hivatalban levő megyeszékhelyi és megyei jogú városi polgármester.

Miskolcon, Baján és Egerben a baloldali polgármestereket váltották a kormánypárti jelöltek, név szerint Tóth-Szántai József, Kámánné dr. Bari Bernadett és Vágner Ákos. Kecskeméten, Salgótarjánban, Sopronban, Debrecenben, Szekszárdon, Zalaegerszegen, Székesfehérváron, Nyíregyházán és Veszprémben szintén a fideszes polgármesterek folytathatják a munkát. Hódmezővásárhelyen immár harmadszorra Márki-Zay Pétert választotta meg a lakosság. Mint ismert: Márki-Zay a legutóbbi országgyűlési választáson a baloldal közös miniszterelnök-jelöltje volt, s rosszul szerepelt. Tatabányát a baloldal jelöltje vezeti októbertől, Szücsné Posztovics Ilona személyében.

Szegeden pedig továbbra is a szocialista Botka László nyerte el a polgármesteri posztot.

Pécsett Péterffy Attila maradt a polgármester, aki a baloldali szivárványkoalíció színeiben indult, Dunaújváros és Szolnok szintén megtartotta balos fellegvár jellegét.

Borítókép: Böröcz László, az I. kerület új polgármestere (Fotó: Havran Zoltán)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.