A 2019-es önkormányzati választás meglepetései közé tartozott a Fidesz–KDNP bajai és I. kerületi (budavári) veresége. Baján ezt megelőzően 2002-ben veszítettek utoljára a kormánypártok, Budavár pedig a rendszerváltás után – egészen 2019-ig – mindig jobboldali városvezetést választott. A baloldal ugyanakkor nem tudott élni a lehetőséggel, a regnálásuk Baján és az I. kerületben is káoszt hozott, így nem meglepő, hogy a választók bizalmát idén újra a Fidesz–KDNP jelöltjei nyerték el.
A baloldali káosz után újra fejlődő pályára léphet Baja
Annak ellenére, hogy 2006 és 2019 között végig a Fidesz–KDNP irányította Baját, a Bács-Kiskun vármegyei város mégsem tekinthető a stabilitás mintapéldájának. Már, ami a polgármester személyét illeti. Baját 2006 és 2010 között Révfy Zoltán, 2010 és 2014 között Zsigó Róbert, 2014 és 2019 között pedig Fercsák Róbert vezette. A 2019-es önkormányzati választás azonban nemcsak új polgármestert, de új színezetű városvezetést is hozott, hiszen a város polgárai ezúttal a baloldalra bízták Baja vezetését.
A váltás bár meglepetésnek számított, mégsem volt teljesen előzmények nélküli.
A választástörténeti adatokból jól látszik, hogy 2006 óta folyamatosan csökkent az aktuálisan megválasztott fideszes polgármester legitimitása: Révfy Zoltán 2006-ban 59,37, Zsigó Róbert 2010-ben 56,09, Fercsák Róbert 2014-ben pedig már csak 50,2 százalékkal győzött. A romló tendencia 2019-ben sem szakadt meg, és mivel az újrázni kívánó Fercsák mindössze 44,27 százalékot ért el, kikapott a baloldal közös polgármesterjelöltjeként induló, és 49,41 százalékot szerző momentumos Nyirati Klárától. A képviselő-testületi többséget szintén a Sikeres Bajáért Egyesület nevű ernyőszervezet mögé bújó baloldal szerezte meg. A kormánypárti vereségben alighanem a 2019-es önkormányzati választás előtt kirobbanó Borkai-ügy is szerepet játszott, ugyanakkor a visszaesés mértéke túl jelentős volt ahhoz, hogy csak e botrány számlájára lehessen írni a történteket.
A baloldali városvezetés évei káoszt hoztak Bajára: Nyirtai Kláráék adatigénylési botrányt felvállalva akarták eltitkolni a polgármester egykori kabinetvezetőjének javadalmazását, adatokkal való visszaélésre is lehetőséget adó városi konzultációt indítottak, politikai kifizetőhelynek nézve a várost tanácsadóként alkalmazták a Gyurcsány-korszakból ismert Lamperth Mónikát, botrányos módon szervezték ki a legendás Halfőző Fesztivált, több tíz millió forint kijátszása kapcsán indult nyomozás a bajai hivatal egyik munkatársával szemben és román nyelven gratuláltak Marosvásárhely magyar nemzetiségű polgármesterének megválasztásához.
Mindemellett Baja polgármestere folyamatosan kereste a konfliktusokat: Nyirati Klára leszólta a vidéki embereket, meg akarta szüntetni az 1956-os Forradalom Emlékdíját, összerúgta a port a helyi DK-val és Jobbikkal, valamint olyannyira rossz néven vette, hogy Donáth Anna kritizálta Gyurcsány Ferencet, hogy kilépett a Momentumból.
És ha mindez még nem lenne elég, a bíróság 2023-ban rágalmazásért jogerősen elítélte a bajai képviselő-testület egyik baloldali képviselőjét, Dani Gittát.