Az MSZP bevetette a „nehéztüzérséget”

A szervezkedő MSZP-sek ismét Ron Werberhez nyúltak és a határon túlon is bepróbálkoztak, még mindig nem tudni, mi lesz Bajnaiékkal. Portik Tamás dolgairól sem beszélnek. Az MNO heti összefoglalója.

PR
2013. 01. 20. 4:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A héten több részlet is kiderült Ron Werber szerepvállalásáról az MSZP berkeiben. Az amerikai „kampányguru” a választókerületi felelősöknek, azaz az MSZP országgyűlésiképviselő-jelöltjeinek tart tréninget, de konzultál Mesterházy Attila pártelnökkel, a pártigazgatóval, Velez Árpáddal és Szakács Lászlóval, a pártelnök kabinetfőnökével is. Mesterházy kedden úgy fogalmazott, hogy azt várja a 106 baloldali egyéni választókerületi felelőstől, hogy „szántsák fel” körzetüket.

Werber, aki „háborút” javasolt

Werber a 2002-es választások óta kisebb megszakításokkal segítette az MSZP kampányait. Zárug Péter Farkas elemző tevékenységét úgy értékelte az MNO-nak: a társadalmi béke felbomlásához is hozzájárultak azok az agresszív kampányfogások, amelyeket a kommunikációs tanácsadó honosított meg hazánkban. Werber az MSZP 2004-es EP-választási kampányának egyik értekezletén többek között „háború” megindítását tanácsolta a pártnak. Az MSZP „választói adatbázisa” is az ő nevéhez köthető, amelynek létezését Szigetvári Viktor, a szocialisták 2010-es kampányfőnök is elismerte.

A fejlemények azt a kérdést is felvetették, hogyan valósulhat meg az MSZP és az Együtt 2014 együttműködése. Kiss Dávid, a Nézőpontokra írt blogbejegyzésében úgy vélekedett, hogy Bajnai mérsékelt politikája nehezen egyeztethető össze a Werber-féle kampánytechnikákkal. Mesterházy egyébként keddi sajtótájékoztatóján arról is beszélt: a 2014-es választásokra való felkészülésüket nem befolyásolja az Együtt 2014 párttá alakulása. Azt is elmondta: az MSZP nem vár senkire.

Bajnaiék nélkül sem megy a konszenzus

Bajnaiék ismét kihagyták a keddi ellenzéki egyeztetést, ahol az Orbán-kormány szidalmazásában nagy volt az összhang, ám a megoldáskereséskor már nem tudtak mindenben egyezségre jutni. Az adókulcsokról és a különadók kivezetésének ütemezéséről – főként az MSZP és a DK véleménykülönbsége okán – nem született közös álláspont. A Fidesz pedig úgy reagált: az ellenzék az emberek keserves munkával megkeresett pénzével ismét a bankok és a multik zsebét akarja teletömni.

Bajnai Gordonék tandíjat, az ingatlanadót és a fizetős egészségügyet megalapozó alkotmánytervezetéről a Magyar Nemzet kedden azt írta, hogy az E2014 óriási mennyiségű szöveget másolt át szó szerint a Petrétei József által készített 2006-os alkotmánytervezetből. Körülbelül 60-70 százalékos az átfedés. Fideszes képviselők szerdán arra hívták fel a figyelmet, hogy ha megvalósulna a Bajna vezette Haza és Haladás Alapítvány minimálbér-csökkentési javaslata, azzal legalább nyolc másik ellátás összege is csökkenne. (A tervezet szerint a minimálbér 98 ezer helyett 66 ezer forint lenne.) Ám hiába a hasonló programok, Bajnaiék nem képviseltették magukat a DK vasárnapi, Fidesz-székház előtt szervezett tüntetésén. Gyurcsány Ferenc Facebook-bejegyzésében fejezte ki nemtetszését, amit nem hagyott válasz nélkül Bajnai sem.

Kampány itt-ott

Bajnai a La Repubblica olasz napilapnak azonban már az Orbán-kormány szerinte szélsőséges és az európai demokráciával ellentétes politikájáról nyilatkozott. Szerdán kiderült, hogy kommunikációs okokból már kétszer elhalasztották a Millenárisra tervezett évértékelő beszédét. A kampányt azonban tovább folytatta az egykori kormányfő:pénteken Kónya Péterrel, a Szolidaritás elnökével tartott lakossági fórumot Veszprémben.

Nem csak Bajnai volt aktív, az MSZP Kolozsvárra szervezte kihelyezett ülését, ahol elfogadták a párt nemzetpolitikai programját. Mesterházy bocsánatot kért azért, hogy az állampolgárság kiterjesztéséről szóló 2004. december 5-ei népszavazáson „egy rosszul feltett kérdésre rossz választ adtak”. A népszavazás kampányában a szocialisták elképesztő mozgósításba kezdtek, hogy megakadályozzák, hogy az állampolgárság kiterjesztésére voksoljanak a választók.

Félrevezetés határon innen és túl

A Fidesz a kolozsvári fórumra úgy reagált: a szocialisták a határon túli magyar településeket is képmutatással és gyűlöletkeltéssel akarják elárasztani. Kiderült az is, hogy Mesterházyt és az MSZP több képviselőjét román csendőrök védték a fórumon, amelyről mondvacsinált okokkal zártak ki harminc magyar fiatalt, majd zárt ajtók mögött egyeztek meg a szocialisták és az RMDSZ. Az Erdélyi Magyar Néppárt közleménye szerint az MSZP vezetőinek látogatása, valamint az MSZP és az RMDSZ alapítványai közötti együttműködési megállapodás nagymértékben hozzájárul ahhoz, hogy „az erdélyi magyar választópolgárok végre egyértelműen lássák, hogy mire fordítja a szövetség a tőlük kapott bizalmat”.

Kriza Ákos miskolci polgármester szerdán arról beszélt, hogy „megalázó és gusztustalan” az a módszer, ahogy a helyi szocialisták saját városuk lakóit immáron évek óta félrevezetik. Kifejtette: a városvezetés sorozatosan kapja azt a vádat, hogy erdélyi származású magyarokat „hoznak helyzetbe Miskolcon, akiket egyébként a szocialisták következetesen románoknak neveznek”.

Portik és a kérdések

Az MSZP Portik Tamás ügyével kapcsolatban ugyanakkor egyelőre hallgatásba burkolózik. Bajnai Gordon azonban nyilatkozott, és azt állította, nem tudott arról, hogy minisztertársa, a polgári titkosszolgálatokat irányító Szilvásy György a magyar alvilág egyik meghatározó figurájának a segítségét kérte a Fidesz vezetőinek lejáratásához. Portik ugyanis a gyanú szerint azt a feladatot kapta a titokminisztert képviselő főigazgatótól, hogy gyűjtsön vagy gyártson a Fidesz vezetőire nézve terhelő információkat.

Az aratás éve

2013-ban Magyarország emelkedni kezd – jelentette ki Orbán Viktor pénteken a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában. Rezsicsökkentés, minimálbér- és nyugdíjemelés, csekély mértékben, de javuló foglalkoztatási mutatók, munkahelyvédelmi akcióterv, valamint az önkormányzatok adósságkonszolidációja – sorolta „az országgal közösen elvégzett” két év munkájának eredményeit. A miniszterelnök úgy fogalmazott: az idei év már „nem a vetésről, hanem az aratásról” szól. Elmondta azt is: „offshore-spekuláns” még egyszer nem lesz a jegybank elnöke.

Varga Mihály még csütörtökön arról beszélt: a kormány továbbra is kész tárgyalni az IMF-fel, bár Magyarország ma már olyan helyzetben van, hogy kisebb az ösztönzés a hitelmegállapodásra. A Nemzetközi Valutaalap küldöttsége szerdától tárgyal Magyarországon: az IMF alapokmányának IV. cikkelye szerint vizsgálják a magyar gazdaság folyamatait, és nézi át a 2008-as hitelmegállapodás teljesülését.

Balog megállapodásokat kötött

Lesznek államilag finanszírozott helyek azon a tizenhat szakon is, amelyeken eredetileg csak önköltséges formában lehetett volna tanulni – erről állapodott meg Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere és a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) csütörtökön. Azt, hogy hányan tanulhatnak majd állami formában ezeken a szakokon, ponthatárral határozzák meg. Ezeket a ponthatárokat, melyek várhatóan magasak lesznek, hétfőn hozzák nyilvánosságra.

Balog Zoltán pénteken megállapodott a pedagógusok sztrájkbizottságában részt vevő három szakszervezettel. z egyezményt kedden írják alá, meghatározva, hogy a szakszervezetek milyen szerepet játszhatnak az iskolarendszer állami fenntartásba vételének folyamatában, ellenőrzésében, szabályozásában, és azt is, hogyan képzelik el a bérek rendezését. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete azonban nem írja alá a megállapodást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.