Hatalmas pofont kapott Magyarország

Brutális bűncselekményekről, a FIFA döntése következtében zártkapus magyar–román focimeccsről és Bajnaiékról szólt a hét. Az MNO összefoglalója.

PR
2013. 01. 13. 3:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szembemenve korábbi szavaival Bajnai Gordon egy csütörtöki interjúban bejelentette, hogy párttá alakul az Együtt 2014. (Az október 23-i Milla-demonstráción még arról beszélt, hogy „az ország újraegyesítéséhez nincs szükség új, a többiekkel versengő pártra”.) Ismert, az E2014 beszállt az ellenzéki egyeztetésbe, egy új alkotmány vonatkozásában olyan elképzeléseik vannak, mint például a magzati élet védelmének törlése. Jogilag lehetővé tennék az azonos neműek házasságát, megszüntetnék a termőföld, a GMO-mentesség és az ivóvízkészlet alkotmányos védelmét is.

Kockázatos elképzelések

A Nézőpont Intézet legfrissebb elemzése szerint több politikai kockázat is rejlik az ominózus alkotmánytervezetben, melyből megosztó liberális világkép rajzolódik ki. Bár a tervezetből a tandíj, az ingatlanadó és a fizetős egészségügy bevezetésének szándéka is kiolvasható, az Együtt 2014 továbbra is hallgat konkrét gazdaságpolitikai elképzeléseiről. A keddi ellenzéki egyeztetés alól is kivonták magukat, amit Bajnai azzal indokolt, hogy a szakpolitikai egyeztetések valójában koalíciós tárgyalások, erre pedig sem az idő, sem az MSZP által javasolt forma és résztvevői kör nem megfelelő.

Kedden így az MSZP, a Demokratikus Koalíció, a Magyarországi Szociáldemokrata Párt és a Szövetségben Együtt Magyarországért Párt képviselői voltak jelen. Gazdaságpolitikai fordulatot sürgettek, a hitelesség, valamint a bizalom helyreállításáról szónokolva pedig a problémákért kizárólag a jelenlegi kormányt tették felelőssé. A Fidesz-frakció úgy reagált az elhangzottakra: „azok egyezkednek ma újra egy asztalnál, akik együtt tették tönkre az országot”.

A szerdai ötletelésen azonban már ismét képviseltette magát az Együtt 2014, sőt ott volt az egykori SZDSZ-es Ungár Klára és Kuncze Gábor is. Itt tovább folytatták az alkotmány szétcincálásának tervezését.

Megcsapolnák a kasszát

A Haza és Haladás Alapítvány egyik tanulmányában az is szerepel, ha kormányzati szerephez jutna a „Gyurcsány–Bajnai-szövetség”, a minimálbér a jelenlegi 98 ezer helyett 66 ezer forint lenne. Ennek kapcsán pénteken Rogán Antal felszólította Bajnai Gordont, vonja vissza a minimálbérre vonatkozó javaslatát, mert ezzel a  legalacsonyabb jövedelmű emberek életszínvonalát csökkentené.

Mivel készülnek Gyurcsányék?

A hét tehát bővelkedett az ellenzéki víziókban, pénteken az is kiderült, hogy a napokban véglegesítik a Demokratikus Koalíció (DK) politikai programját, amelyet a január 26-i kongresszuson fogadhatnak majd el. Az egyelőre csak munkaanyag-változatban létező iratban Gyurcsányék a közjogi, egyházi, oktatási és egészségügyi kérdések mellett gazdaságpolitikai és „magyarságpolitikai” felvetésekkel foglalkoznak.

A DK – amellett, hogy kivezetné a különadókat – a szociális partnerekre bízná a minimálbér megállapítását, ráadásul egységes ingatlanadót is bevezetne. Megszüntetnék a gyerekek után járó adókedvezményt is, tandíjmentességet pedig csak a felsőoktatás résztvevőinek szűk köre kaphatna.

A múlt héten beindult gépezet, úgy tűnik, nem áll le, az MSZP által indított Szövetség a Változásért elnevezésű kezdeményezés január végén oktatási kérdésekről fog tárgyalni.

Tárgyalás a HÖOK-kal

A kormány eközben folytatta a felsőoktatással kapcsolatos egyeztetéseket. Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter ismét asztalhoz ült a hallgatók képviselőivel, és eldőlt, hogy hat területre kiterjedő részmegállapodást kötnek a HÖOK-kal. Ennek értelmében felpuhíthatják a hallgatói szerződést, és államilag finanszírozott helyeket hozhat létre az oktatásirányítás azon a 16 szakon, ahol eredetileg csak fizetős képzést javasoltak Balogék.

Lesújtott a FIFA

A futballrajongók számára különösen rossz hírekkel szolgált a hét. A FIFA döntésének értelmében ugyanis zárt kapus lesz a márciusi magyar–román vb-selejtező mérkőzés a Puskás Ferenc Stadionban. A Nemzetközi Labdarúgó-szövetség a tavaly augusztus 15-i barátságos magyar–izraeli meccset megtekintő szurkolók egy részének zsidózását kívánja így megtorolni. A vitatható és politikai vonatkozásoktól sem mentes döntéssel kapcsolatban a Magyar Labdarúgó Szövetség azt közölte: aránytalannak tartja azt, fellebbeznek is ellene. Sajtófőnöke szerint Orbán Viktor azt mondta, inkább nem közli, mi a véleménye a döntésről.

Brutális bűncselekmények

Az új év brutális bűncselekményeket is hozott, a szigethalmi késelés, majd az ózdi gyilkosság után Kocsis Máté fideszes parlamenti képviselő csütörtökön bejelentette: a parlament rendészeti bizottságának összehívását kezdeményezi. Szerinte meg kell vitatni és válaszokat kell adni az ilyen bűncselekmények visszaszorításának kérdésére. Kocsis jelezte azt is: pártja nagyon veszélyesnek tartja, amit az MSZP volt és jelenlegi politikusai csinálnak, vagyis hogy feszültséget szítanak, indulatokat gerjesztenek, utcai politikai gyűléseket szerveznek, és félreérthető nyilatkozatokat tesznek, ezzel ugyanis elbizonytalaníthatják a bűnüldöző szerveket, és így „akarva-akaratlanul a gyilkosok pártjára állnak”. A szigethalmi késeléssel kapcsolatos írása miatt közben feljelentették Bayer Zsolt újságírót, de az ügyészség bűncselekmény hiányában elutasította a feljelentést.

Az ózdi gyilkosság gyanúsítottjai pénteken előzetes letartóztatásba kerültek. A Magyar Nemzet egyébként a brutális támadást követően megkereste Lakatos Attilát, Borsod megye cigány vajdáját, aki azt mondta a lapnak: nagyon felháborította, amit a két idős emberrel tettek.

Tátraiék a bíróságon

Hétfőn a vádirat ismertetésével megkezdődött a büntetőper a sukorói telekcsere ügyében. A főügyészség hűtlen kezelés bűntettének kísérletével vádolja elsőrendű vádlottként Tátrai Miklóst, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. volt vezérigazgatóját, másodrendű vádlottként Császy Zsolt volt értékesítési igazgatót, harmadrendű vádlottként pedig Markó Andreát, a Pénzügyminisztérium volt szakállamtitkárát és negyedrendű vádlottként F. Zsolt értékbecslőt.

A mára már hírhedtté vált ügylet során a magyar állam a Gyurcsány-kormány idején, 2008 júliusában cserélte el a tulajdonában lévő, nagy értékű sukorói területet az izraeli–magyar állampolgárságú Joav Blum gyümölcsöseire. Ha a csereszerződést tavaly nem semmisíti meg a bíróság, az államot majdnem 1,3 milliárd forintos kár érte volna. Tátrai vallomásában azt mondta, hogy egyik vádlott sem követett el bűncselekményt, mindenki tisztességesen, a lehető legnagyobb gondossággal és az állam érdekében járt el.

Tátrainak és Császynak nemcsak Sukoróra kell koncentrálnia, a moszkvai kereskedelmi kirendeltség eladása kapcsán az eddigi hűtlen kezelés helyett minősített bűnpártolással gyanúsítja őket az ügyészség. Az ügylettel 80 millió dollár – mai árfolyamon átszámítva mintegy 17 milliárd forint – vagyoni hátrány érhette a magyar államot. Fazekas Géza ügyészségi szóvivő kedden közölte: a Központi Nyomozó Főügyészség egy hónapon belül lezárja a nyomozást az ügyben. Horváthné Fekszi Márta szerint a legmagasabb szintről irányították a moszkvai képviselet eladását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.